At, Eşek artık hepsinin kimliği olacak!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, tek tırnaklı hayvanların kimliklendirilmesi mecburi hale getirildi. 31 Aralık 2019’da yürürlüğe girecek yönetmelik kapsamında kimliklendirilmeyen yahut veteriner sağlık raporu bulunmayan tek tırnaklı hayvanların satış yerlerine girişine izin verilmeyecek.


At, Eşek artık hepsinin kimliği olacak!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, at ve eşeklerin de aralarında olduğu tek tırnaklı hayvanların kimliklendirilmesi mecburi hale getirildi.

Bakanlığın, Tek Tırnaklı Hayvanların Tanımlanması ve İzlenmesine Dair Yönetmeliği, 31 Aralık 2019’da yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik, tek tırnaklıların kayıt altına alınması, hareketlerinin izlenmesi, tek tırnaklı hastalıklarının etkin kontrolünün sağlanması, alakalı birimlerce sağlık, ıslah ve istatistik kayıtlarının daha düzenli tutulması maksadıyla tek tırnaklı hayvancılık işletmelerinin belirlenmesini ve bu işletmelerde bulunan hayvanların tanımlanmasını düzenliyor.

Söz konusu yönetmelik, her yaş grubunda bulunan tek tırnaklıların bireysel olarak tanımlanmasını, tanımlamada kullanılacak taktiği, malzeme tipi ve niteliklerini, numaralama sistemine dair teknik nitelikleri, tanımlanan hayvanlarla bulundukları işletmelerin ve hayvan sahiplerinin kayıt altına alınmasını, bilgisayar destekli veri tabanının kurulması ve işletilmesini, tanımlanan hayvanlar ve bulundukları işletmelerle alakalı bilgi ve verilerin değişimini, sistemdeki tek tırnaklıların hareketlerinin takip ve kontrollerinin sağlanmasını, tek tırnaklıların sağlıklarına ilişkin bilgilerin kaydedilmesini, tanımlanan hayvanlar ve işletmelerin kontrol ve denetimlerini kapsıyor.

Yönetmelikte, at, eşek ve benzerleri ile bunların melezlerinden oluşan tek tırnaklı hayvanların kimliklendirilmesi mecburi olacak.

Bakanlık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık il-ilçe müdürlükleri yahut Yüksek Komiserler Kurulu gibi düzenleme kuruluşları, hayvan sahibi tarafından bir kimlik belgesi edinme yahut mevcut kimlik belgesindeki kimliklendirme ayrıntılarının değiştirilmesi için düzenleme kuruluşuna müracaat yapılmasını talep edecek.

Satış yerlerine kimliksiz giremeyecekler

Yönetmelikte, kimliklerin biçimi ve içeriği de yer aldı.

Buna göre, hayat boyu geçerli olacak tek tırnaklı kimlik belgesinde, hayvanın eşkali, işaret ve nişaneleri kaydedilecek. Belgede, nişane ve işaretlerin çizildiği bir taslak şema ve kimliklendirme ayrıntılarına ilişkin onaylı değişiklikleri açıklayan boş alan da bulunacak.

Yönetmeliğe göre kimliklendirilmeyen ve beraberinde kimlik belgesi yahut veteriner sağlık raporu bulunmayan, belgelerinde yanlış bilgi olan tek tırnaklıların hayvan satış yerlerine girişine izin verilmeyecek.

Yarış yahut yarışma atlarını kimliklendiren düzenleme kuruluşu, alakalı maddeye uygun bir kimlik belgesi düzenleyecek yahut kimlik belgesini tanıyıp doğrulayacak. Bir atın kayıtlı yarış yahut yarışma atına dönüştürüldüğü ya da kaydedildiği vaziyette, kimlik belgesi mevcut vaziyete uyarlanamıyorsa yeni belge düzenlenecek.

Fotoğraflı akıllı kart olacak

Hayvansal yan ürün olarak işlenecek tek tırnaklıların karkaslarının işletmelere nakillerinin yanı sıra, damızlık ve imalat maksatlı kullanılacak bu özellikteki hayvanların kimlik belgeleri nakil sırasında yanlarında bulundurulacak. Damızlık ve imalat maksatlı tek tırnaklıların nakli sırasında kullanılmak üzere akıllı kartlar da hazırlanacak. Veri depolayabilen ve bunları bilgisayar sistemlerine iletebilen bilgisayar çipi iliştirilmiş bu plastik kartlarda özel hayat numarası, isim, cinsiyet ve tek tırnaklının fotoğrafını da içeren bilgiler bulunacak. Bu hayvanlar, kimlik kartları yanlarında olmasa da akıllı kartlarla nakledilebilecek.

Bakanlık, yönetmeliğin amaçlarına uygun merkezi bir veri tabanı kuracak.

Düzenleme kuruluşları, kimlik belgesini düzenlerken yahut daha önce gerçekleştirilen belgeleri kayıt ederken, tek tırnaklıya ilişkin bilgileri kendi veri tabanına kaydedecek.

Güvenlik için kullanılanlarda kimlik koşulu yok

Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı kapsamındaki kurumlara ait tek tırnaklı hayvanlar için Bakanlık tarafından kimliklendirme koşulu aranmayacak. Bu kapsamda, Türk Silahlı Güçlerinin faydalandığı süvari atları, topçu beygirleri, mekkare katırları ile Emniyet Genel Müdürlüğünün Atlı Polis Birliğinde bulunan tek tırnaklı hayvanlar da yer alıyor. Bu kurumlar ulusal ve uluslararası spor müsabakalarına katılmak amacıyla talep etmeleri vaziyetinde, bulundukları yere en yakın kimlik belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşa başvurarak tek tırnaklı hayvanlara kimlik belgesi temin edebilecek.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz