Atatürk Havalimanından iki uçak az daha birbirine giriyordu!

Atatürk Havalimanından kalkış gerçekleştiren Pegasus uçağı ile inişe geçen Rus uçağı 250 metre kadar birbirine yaklaştı. Muhtemel kaza, pilotların anlık manevraları sayesinde engellendi.


Atatürk Havalimanından iki uçak az daha birbirine giriyordu!

İstanbul Atatürk Havaalanında, Pegasus Havayolları’nın kalkış yapan uçağı ile Rus Pobeda Havayolları’nın iniş yapan uçağı tehlikeli biçimde yakınlaştı.

PİSTİ PAS GEÇTİ

Saat 13.10’da İstanbul’a gelen Rus havayolu şirketi Pobeda’nın DP837 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi uçağı, Ataköy yönünden iniş yaptığı esnada lodos fırtınası sebebiyle pisti pas geçti.

KALKIŞ HATTINI PAS GEÇTİ

Gazete Habertük’ten Gökhan Artan’ın haberine göre, Rus pilot kurallar gereği hemen sola dönmesi lazımken bu manevrasını geciktirdiği için Sefaköy- Florya yönündeki pistten havalanan Pegasus Havayolları’nın PC3303 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi İstanbul-İzmir uçağının kalkış hattını ihlal etti.

LODOS UYGULAMASI

Bu sebeple 2 uçak tehlikeli biçimde birbirlerine 250 metreye kadar yaklaştı. Bunun üstüne Pegasus uçağı kalkış sonrası tırmanışı durdurup sağa, Pobeda uçağı ise sola manevra yaparak çarpışmadan kaçındı. Pegasus uçağı seferine devam ederken, Pobeda uçağı ise pas geçişin sonrasında Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı.

OLAYLA İLGİLİ İNCELEME BAŞLATILDI

Yetkililer olayla alakalı lüzumlu araştırmanın başlatıldığını bildirdi. Lodoslu havaların etkili olduğu zamanlarda, Atatürk Havalimanı’nda kapasitenin artırımı için Ataköy-Florya yönündeki 23 pistine iniş, Sefaköy-Florya yönündeki 17L/R pistinden ise eşzamanlı olarak kalkışın yapıldığı ‘Balked Landing’ usulü uygulanıyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, boşanma aşamasındaki eşi Emina'ya 15 milyonluk villayı bıraktı. Sandal'ın kendisinin de çalışma ofisinde konakladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz