Atatürk’e hakaret eden Kadir Mısıroğlu’nun kitapları okul kütüphanelerinde

Atatürk’e hakaret ettikleri için haklarında soruşturma yürütülen Yavuz Bahadıroğlu ve Kadir Mısıroğlu’nun kitaplarının Çorum’da açılacak kütüphaneler için okullara verildiği öğrenildi. Okullara verilen kitaplar arasında “Kemalist Yalanlar” ve “Lozan Zafer Mi? Hezimet mi?” adlı kitaplar da bulunuyor.


Atatürk’e hakaret eden Kadir Mısıroğlu’nun kitapları okul kütüphanelerinde

Hürriyet’ten Gülseven Özkan’ın haberine göre, Çorum Belediyesi tarafından okullarda açılacak Z- kütüphaneler için ildeki bazı okullara kitap listesi çıkarılarak gönderildi. Gönderilen kitaplar arasında Yavuz Bahadıroğlu’nun “Kemalist Yalanlar”, “Sunguroğlu II”, “Zikir Fikir Şükür”, “Can’ın Hatıra Defteri” ile Kadir Mısıroğlu’nun “Yunan Mezalimi”, “Lozan Zafer Mi? Hezimet mi?” isimli kitaplarının da yer aldığı iddia edildi. Öte yandan bu adların kitapları dışında farklı yazarlara ait “Başörtümle Çok Mutluyum”, “Temel Dini Bilgiler Rehberim- İbadet”, “Sahabelerle Değerler Eğitimi”, “Minik Mümin”, “Benim Haccım” adlı çocuk kitaplarının okullara gönderildiği söylendi.

Bahadıroğlu ve Mısıroğlu’nun kitaplarının okullarda dağıtıldığı iddiası tepkilere neden oldu. Çünkü bu yazarlar geçen sene katıldıkları bir televizyon programında Atatürk’e hakaret etmiş ve savcılık tarafından “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ile “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından başlatılan soruşturmada ifade vermişlerdi. Bu adların kitaplarının eğitim kurumlarında yer almasına Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, tepki göstererek kitapların toplatılması gerektiğini belirtti.

Bahadıroğlu ve Mısıroğlunun kitapları toplatılıyor

Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkili şu bilgileri verdi: “Çorum Belediyesi Z-Kütüphaneler kuruyor. Belediye bir şirket ile ihale yapmış, dağıtım firmasına bir kitap listesi verilmiş. Firma listelerde olan bazı kitapları bulamamış. Bunun üstüne dağıtıcı şirket listeyi tamamlamak için belediyenin listesinde olmayan kitapları okullara dağıtmış. 16 liseye dağıtılmış. Fakat bu kitaplar toplatıldı.

Bahadıroğlu ve Mısıroğlunun kitapları toplatılıyor

Bir iki okul kaldı onlar da bugün (4 Ocak) toplatılacak. Küçük yaş grubundaki çocuk kitapları hakkında henüz bilgi ulaşmadı. Onlarda da bu yazarlar varsa toplatılacak. O kitapların dağıtılıp dağıtılmadığını şu an bilmiyorum ama Diyanet İşleri Başkanlığı gibi resmi kurumların kitaplarını toplatmayız. Öbür kitaplar toplatılıyor.”

İlginizi Çekebilir
İlber Ortaylı, Atatürk’ü anlattığı kitabını tanıttı!

İlber Ortaylı, Atatürk’ü anlattığı kitabını tanıttı!

Tarihçi, Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın Atatürk ile ilgili bilinmeyenleri anlattığı kitabı tanıtıldı. Doğan Müzik Kitap'ın katkılarıyla çıkan "Gazi Mustafa Kemal Atatürk" kitabını imzalayan Ortaylı, ''Atatürk için yazmak her Türk aydınının görevidir'' şeklinde konuştu.

One comment
  1. Kadir Mısıroğlu kadar taş düşsün tepenize.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz