Ay tutulması tüm dünyadan hayranlıkla izlendi!

Dün akşam saatlerinde ülkemizden de görülen Süper Kanlı Mavi Ay bütün dünyada büyük ilgi görürken, harika bir manzaranın ortaya çıkmasına sebep oldu.


Ay tutulması tüm dünyadan hayranlıkla izlendi!

Dün belki de bir daha göremeyeceğimiz oldukça nadir rastlanan üç gökyüzü olayı aynı anda gerçekleşti. Gezegenimizin tek uydusu olan Ay, dün gece Dünya’ya hiç olmadığı kadar yakın bir konuma ulaştı.

AKŞAM SAATLERİNDE TÜRKİYE’DEN DE İZLENDİ

Dolunay ve Kanlı Ay’la birleşen Ay tutulması, Türkiye dahil birçok ülkede gözlemlendi. “Süper Kanlı Mavi Ay” olarak anılan bu gökyüzü olayı TSİ 18.34’ten itibaren Türkiye’den kısmen de olsa izlendi.

EN İYİ İZLENDİĞİ YER ABD’NİN BATISI

Tutulmanın en iyi izlendiği yer ise ABD’nin Batı yakası ve Güneydoğu Asya ülkeleri oldu.

YÜZDE 14 DAHA PARLAK

Dünya’ya en yakın noktasına ulaşan olan Ay, ortalama yüzde 14 daha parlak oldu. Ay ve Dünya arasındaki mesafe 359 kilometreye düştü.

150 SENEDE BİR

Gök bilimciler bu vaziyeti “Süper Ay” olarak adlandırıyor. Ayrıca Ay’a dünyanın gölgesi düşeceği için dünyanın uydusu, kızıl bir renge bürünüyor. Bu vaziyete ise “Kanlı Ay” isimi veriliyor. Bu tutulma türü 150 senede bir gerçekleşiyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz