24 Ağustos 2017 Perşembe

Ayasofya’da 82 yıl sonra namaz kılındı

Tarihi Ayasofya’da 82 yıldır süren namaz yasağı 2 çılgın Türk’ün girişimi ile tarihe karıştı. 82 yıl sonra Ayasofya’da namaz kılan Halil Akyaman ve Mahmut Alan İsrail’in Mescid-i Aksa işgalini protesto etmek amacıyla böyle bir girişimde bulunduklarını belirterek Ayasofya’nın ibadete açılması için dua ettiklerini söylediler.


Görevliler güçlükle uzaklaştırdı

Ayasofya’da binlerce turistin gezdiği ve müze olarak kullanılan tarihi yapı 82 yıldır ibadete kapalıydı. Güvenlik görevlileri ile korunan ve müze olarak kullanılmasına karar kılınan Ayasofya’da iki çılgın Türk içeri girerek birden namaza durdu. Görevliler namaz bitene kadar gençlere müdahale edemediği için diğer turistlerin şaşkın bakışları arasında namazlarını kılan gençler namaz sonrasında Ayasofya’dan uzaklaştırıldı.

Neden bu kadar sessiz kalınıyor?

Ayasofya’nın tarihi mimarisi ve müze niteliği kazanan kültürünü İslami değerleri ile yaşamak istediklerini belirten Akyaman ve Alan protesto haklarını kullanarak Ayasofya’da namaz kıldıklarını ve İsrail’in Mescid-i Aksa işgaline İslam dünyasının neden bu kadar sessiz kaldığını merak ettiklerini söyledi.

İlginizi Çekebilir

Başbakan’dan çalışanlara müjde geldi, “enflasyon farkları verilecek”

Başbakan Binali Yıldırım, memur maaşları ile ilgili son durum açıklaması yaptı. Binali Yıldırım, memurların ve çalışanların enflasyon karşısında ezilmesine izin vermeyeceklerini söyleyerek “ enflasyon kayıplarını vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yaz