Aykut Kocaman, Ozan Tufan için kadroda yer bulamadı

Fenerbahçe Teknik adamı Aykut Kocaman, gündeme dair mühim açıklamalar yaptı. Kocaman, kamp kadrosuna almadığı orta saha oyuncusu Ozan Tufan’a oyun planında yer bulamadığını açıkladı.


Aykut Kocaman, Ozan Tufan için kadroda yer bulamadı

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Tivibu Spor’a gündeme dair mühim açıklamalarda bulundu. Kocaman, son günlerin münakaşalı konusu olan Ozan Tufan konusu ile ilgili da konuşurken genç orta saha oyuncusunun kadro planları arasında yer almadığını ve Ozan’ı ikinci yarıda takımda düşünmediğini ifade etti.

Aykut Kocaman, Ozan Tufan’ı kadro dışı bırakmasıyla alakalı şu şekilde konuştu: “Hem Ozan Tufan açısından, hem antrenör, hem yönetim, hem kulüp açısından, hem de geleceği açısından… Esasında geleceği açısından, bir karar vermesi için. Büyük konuşmayı sevmem ama sezonun 2. yarısında benim şu anda kafamda yok bu yanlış da, doğru da olabilir ve umarım bir yere gider, bunu yanlışlamak için bu gayreti gösterir, canı gönülden dilerim bunu. İşi uzatmaktansa, çocuk için de kendi yolunu tespit etmesi için verilmiş bir karar bu. Buradan bir sürü mana üretmenin, bir şeyler çıkarmaya çalışmanın manası yok. Yok ‘onu belirtti, bunu yaptı’ falan değil. Başka bir oyun var kafamda ve bu oyunda Ozan’a yer yok. Ozan’ın kendi geleceğini şekillendirmesine yardımcı olmak için yapılmış bir şey.”

“HAYAT HIZLANIYOR, OYUN DA HIZLANIYOR”

Savunma futbolu oynattığı hakkında eleştirilere cevap veren Kocaman, “Ülkemizde doğrular ile yanlışlar yer değiştirmiş vaziyette. Hücum takımı, savunma takımı yok bu şekilde bir şey. Bu geçiş oyunu artık. Yaşam hızlanıyor, oyun da hızlanıyor. Rakipten topu alamazsanız oynayamazsınız. Büyük takımsanız, topu rakibe vermemeniz gerekiyor. Ben yorumcuları da anlıyorum. Bizim olayları kavrama anlayışımızı bildiğim için anlamaya çalışıyorum. Bakış açılarıyla oyunu anlamaya çalışanları saygıyla karşılıyorum. Dikine futbol, hücum futbolu falan yok ama. Futbol iç içe. Top sendeyken de rakipteyken de 10 kişi hatta kaleciyle beraber 11 kişi oynuyorsunuz” şeklinde konuştu.

“EN SAYGIDEĞER TAKIM NAPOLI”

“Takip ettiğim kadarıyla, bence en saygıdeğer takım Napoli. Maliyet ve sahadaki verim açısından… Müthiş bir makine gibiler. Oyuncuların tamamı uzun süredir birlikte forma giyiyor. Pep Guardiola’lı Manchester City de keza böyle… Geçen sezonki eksikliği bu sezon kapadılar. Real Madrid tüm kupaları topladı ve Zidane ile biçim değiştirdi. Barcelona 30 senelik periyottan sonra dönüşüme girdi; ama bence Napoli ve Atletico Madrid gibi takımlar, maliyet açısından sıkıntılı takımlar için iyi birer model oldular. Özellikle sert savunma ve kurgulama manasında. .. Şu anda adeta Napoli verimlilik – maliyet grafiği ile alakalı en iyi takım gibi duruyor” sözleriyle maliyet-verimlilik açısından en saygıdeğer takımın Napoli olduğunu ifade etti.

“ESAS GÜÇ, ATAK VE SAVUNMAYI İÇ İÇE YAPMAK”

Kocaman, koşu mesafeleri hakkında olarak da şu ifadeleri kullandı: “Lionel Messi’yi bir kenara ayırıyorum. Bütün takımlara baktığımızda bir oyuncu atak ya da savunmacı diyerek ayrılmıyor. Topu kaybettiğinizde ilk savunmayı atak oyuncuları yapacak. Yoksa her şey sıradanlaşır. Çok iyi kadro kuruyorsun, büyük olduğunu düşünüyorsun ama rakipler zaaflarını bulup kabadayılık yapmaya başlıyor. Asıl güç, atak ve savunmayı iç içe yapmak. Topu vermemek ve verirsen de geri alma kuvvetine sahip olmak. Bunu yapabilmek için de kapasitesi yüksek, bunu kullanabilecek, onlarca bin kilometre koşabilecek oyuncular gerekir. Bunu kutsallaştırmıyorum ama bu olmadan da olmuyor.”

İlginizi Çekebilir
İki dev takım Ozan Tufan’ın transferi için yarışıyor!

İki dev takım Ozan Tufan’ın transferi için yarışıyor!

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman'la anlaşamadığı için Sarı-Lacivertli ekiple ipleri koparan ve Antalya kampına dahil edilmeyerek kadro dışı bırakılan Ozan Tufan'ın Galatasaray ve Beşiktaş'ın radarına girdiği iddia edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz