AYM kararlarına Bekir Bozdağ’dan sert eleştiri!

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, Anyasa Mahkesi’nin dün akşam saatlerinde Mehmet Altan ve Şahin Alpay için verdiği hak ihlali kararına sert tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Bozdağ, ” Anayasa Mahkemesi, anayasa ve kanunların kurallarıyla bağlıdır;anayasa ve kanunların tespit ettiği sınırları aşamaz;ilk derece yahut istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez;hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez” şeklinde konuştu.


AYM kararlarına Bekir Bozdağ’dan sert eleştiri!

Anayasa Mahkesi’nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay için verdiği hak ihlali kararına hükümetten tepki geldi. İşte Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamalar:

– Anayasa ve kanunda söylenen konularla sınırlı bireysel müracaatları araştırmak ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi ve görevi dahilindedir.Bireysel müracaat, Anayasa Mahkemesini kuvvetlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da mühim bir yargısal güvencedir.

– Bireysel müracaatları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve kanunların kurallarıyla bağlıdır;anayasa ve kanunların tespit ettiği sınırları aşamaz;ilk derece yahut istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez;hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.

– Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi;anayasa ve kanunların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve kanıt değerlendirmesi yapmış;suçun oluşumunu ve kanıt vaziyetini değerlendirmiştir.

– Bireysel müracaatları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi,ilk derece mahkemesi yahut istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez.

– Anayasa Mahkemesi’nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir.Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve kanunları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür.

– Anayasa Mahkemesi algıları değil kanunları gözetmelidir. Anayasa Mahkemesi istinaf mahkemesi yahut temyiz mahkemesi değildir. Süper temyiz mahkemesi hiç değildir.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir

8 Şubat A101 aktüel listesi açıklandı! Müşteriler şokta

Müşterilerinin yayınlanmasını dört gözle beklediği aktüel kataloğu nihayet açıklandı. 8 Şubat tarihinden itibaren A101 marketlerde satışa çıkacak olan ürünler müşterileri fiyatlarıyla şoka uğratıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz