Bağkur’da prim borcu olan çiftçiye emeklilik müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan Bağkur’lu çiftçilere aylık yüzde 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade olanağıyla kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandı.


Bağkur’da prim borcu olan çiftçiye emeklilik müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan Bağkur’lu çiftçilere aylık yüzde 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade olanağıyla kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Salonu’ndaki “Prim Borçlarını Ödeyerek Emekli Olabilecek Tarım Bağkurlu Sigortalılara Kredi Sağlanması Protokolü” imza törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ve öbür yetkililer katıldı.

Törendeki konuşmasına Zeytin Dalı Harekatı’na katılanlara başarı dileyerek başlayan Sarıeroğlu, şehit düşen Mehmetçiklere Allah’tan rahmet, yaralananlara ise acil şifa diledi.

Sarıeroğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, şehit ailelerinin yanında olduklarını, onları emanet olarak gördüklerini ve her türlü işlemlerini kolaylaştırdıklarını belirtti.

Türkiye’nin bir yandan terörle mücadelesini sürdürürken öbür yandan yatırım ve reformlarına hız kesmeden devam ettiğini dile getiren Sarıeroğlu, ihtiyaçların karşılanması ile alakalı milletin yanında olmaya devam ettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta çiftçiler için mühim düzenlemeleri içeren açıklamalar yaptığını hatırlatan Sarıeroğlu, bugün imzalanan protokolün ve düzenlemelerin çiftlere kolaylık sağlamasını diledi.

Göreve geldiği ilk andan itibaren hiçbir konuyu kenara itmediklerini anlatan Sarıeroğlu, şu şekilde devam etti:

“Her konuyla alakalı ortak akla inanarak, diyalogla istişareyle çözüm odaklı bir bakış açısıyla çalışmalarımızı sürdürdük. Ücretsiz aile işçiliği bizim için mühim. Bu bağlamda kadınlarla alakalı özellikle çiftçi kadınlarımızla alakalı Tarım Bakanlığımızla geçmişten beri yürüttüğümüz çalışmalarımız var. Bu dönemde de inşallah İŞKUR aracılığıyla kadın çiftçilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıl çok başarılı bir projeyi, kadın girişimciliğinin desteklenmesiyle alakalı bir projeyi yaşama geçirmiştik. Öbür taraftan uygulamaya koyduğumuz hem geçmiş dönemdeki teşviklerimiz hem bu dönemdeki istihdam teşviklerimiz çiftçilerimizi de kapsıyor. Beş puanlık prim indirimlerimiz çiftçilerimizi kapsıyor.”

Sosyal Güvenlik manasında mühim atılımlar yaptıklarını aktaran Sarıeroğlu, “Şuan 708 bin tarım Bağkur’lu sigortalımız var. Tarım Bağkur’lu 682 bin de emeklimiz var. Biz, inşallah önümüzdeki dönemlerde de bu kesimlerin hepsine dokunacak çalışmalarımızı gerçekleştirmek için çabalarımızı ortaya koymaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Tüm kesimlerle alakalı çalışmalarını sürdüreceklerini bildiren Sarıeroğlu, bütün vatandaşların geçmişinin, bugününün, geleceğinin Sosyal Güvenlik şemsiyesinin teminatı altında olduğunu kaydetti.

İmzalanan protokolün içeriğine ilişkin bilgi veren Sarıeroğlu, şunları belirtti:

“Kapsama giren Tarım Bağkur’lularımız, yaşını doldurmuş, prim gün sayısını doldurmuş fakat prim borçlarını ödeyemediği için emekli olamamış kişileri kapsıyor. Bu borçları ödediği takdirde emekliliğe hak kazanma şartına sahip olması gerekiyor. Gene doğum ve askerlik borçlanması yaparak emekliliğe hak kazanma koşullarına sahip olması gerekiyor. Hizmetlerini dondurmuş olup, emekliliğe hak kazanma koşullarını sağlayan tarım Bağkur’lu sigortalılarımızı kapsama alıyoruz. Ziraat Bankasından alınacak krediler, burada mühim bir detay, emekli maaşlarından taksitleri ödenecek. Bunun da mühim bir kolaylık olacağını düşünüyoruz.”

Protokol üç ay süreyle geçerli

TZOB Genel Başkanı Bayraktar ise imzalanacak iş birliği protokolünü çok önemsediklerine işaret ederek “Birçok çiftçimizin birikmiş sigorta prim borçlarını ödeyemedikleri için emekli aylığına hak kazanamadıklarını biliyoruz.” şeklinde konuştu.

5510 sayılı Yasanın 4/B kapsamındaki yaşlılık aylığı bağlanacak Tarım Bağkur sigortalısı çiftçilerin birikmiş sigorta prim borçlarının tasfiye edilmesi için kredi kullandırılması ve böylelikle emeklilik hakkı kazanmalarının sağlanmasının büyük bir mağduriyeti gidereceğini bildiren Bayraktar, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Tasfiye edilecek borçların, sigorta primlerinin yanı sıra genel sağlık sigortası borcu, durdurulan sürelerin ihyası, doğum ve askerlik kapsamındaki hizmet borçlanmalarını da kapsaması son derece isabetli bir karar olmuştur. Bu vaziyetteki çiftçilerimiz, imzalanan bu protokol hükümleri çerçevesinde, aylık yüzde 1,28 faiz oranıyla 48 ay vade olanağıyla Ziraat Bankası’ndan kredi çekip, birikmiş prim borcunu ödeyip emekli olabilecektir. Üç ay süreyle geçerli olacak protokol, iki defa daha uzatılabilecek. Takdir edersiniz ki bizim için süre mühimdir. Protokolden, kapsamdaki bütün çiftçilerimizin faydalanması için yeterince bir müddet olmalıdır. 4/A sigortalı olarak tarımda çalışan ve kendi primini ödeyen mevsimlik işçilerimiz ile Tarım Bağkur’lu olup da daha sonra 4/A sigortalı olarak bir işe girip çalışan çiftçilerimiz de bu protokolden yararlandırılmalıdır. Bu protokol kapsamına, bu vaziyetteki çiftçilerimiz de alınırsa çok sayıda çiftçimizin mağduriyeti giderilmiş olur.”

Tarımdaki sigortalı nüfusunun hızla artırılması gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, tarımda kayıt dışı çalışmanın azaltması, sigortalı nüfusun artırılması için tarımda sigorta prim yükünün hafifletilmesi gerektiğini vurguladı. Bayraktar, şu şekilde konuştu:

“2018’de 25 olan prim ödeme gün sayısı tekrardan 2008’deki rakama, 15 güne indirilmelidir. Tarım sektöründe çalışan kadınlara da olumlu ayrımcılık istiyoruz. Bu kapsamda çalışan kadınların sosyal güvenlik primlerinin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanmalıdır. Çalışma koşullarının zorluğu dikkate alınarak çiftçilerimize çalıştıkları her sene için 90 gün (4 seneye 1 sene hesabıyla) yıpranma payı ilave edilmelidir.”

SGK Başkanı Bağlı da bugün imzalanan protokolün daha önce imzaladıkları “Emeklilik Hakkı Doğmuş Bağkur’lu Esnafa Kredi Sağlanması Protokolü” ile aynı koşullara sahip olduğunu söyledi.

Bağlı, protokolün 1,28 faiz oranı, 48 ay vade ve 3’er ay süre uzatma olanağı verdiğini kaydederek “Talimatımız doğrultusunda, herhangi bir kredi, sicil sorgulanması yapılmayacak ve komisyon söz konusu olmayacak.” şeklinde konuştu.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın ise protokolün hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların sonrasında, Bağlı ve Aydın tarafından emeklilik hakkı doğmuş Bağkur’lu çiftçiye kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz