Bakan Zeybekçi: Bitcoin yatırımcılarını uyardı “uzak durun”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kriptolu para birimleri ile alakalı uyarılarda bulunarak “nereye gideceği belli değil, dolandırıcılık ve mağduriyet olmaması için takipteyiz” dedi.


Bakan Zeybekçi: Bitcoin yatırımcılarını uyardı “uzak durun”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “80 milyar TL tutarındaki 14 proje var. En hakim alan metaluji ve petro-kimya. Cari açığın olduğu alanlar, bu sektörlere yöneldik. İthal ettiğimiz ürünleri kendimiz üreteceğiz ve kendi devlerimizi yaratacağımız projeler. Teknoloji transferini sağlayacağımız projeler. Sağlıkta mesela kalp kapakçığından stente kadar pek çok alanda üretim yapılacak bir yatırımı Türkiye’ye kazandırıyoruz. Sıfırdan yatırım yapılacak” diyerek konuştu.

“14 PROJE AÇIKLANACAK”

Zeybekci, Çiftlik Bank gibi münakaşa oluşturan yeni yatırım girişimlerine ilişkin münakaşalara ilişkin olarak da, “Saadet zinciri. Çiftlik Bank hakkında söylenebilecek tek şey tamahkar ile sahtekar birbirini en hızlı bulan ikili oldu. Vatandaş dikkat etmeli” diyerek konuştu. Bitcoin ile alakalı da kripto paraların çoğaldığını söyleyen Zeybekci, “Yakından takip ediyoruz. Vatandaşların zarar görmesini önleyici bazı çalışmalar yapılabilir mi diyerek çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Zeybekci, TBMM’deki özel sohbetinde, ‘süper teşvik’ olarak nitelendirilen yeni proje teşviklerine ilişkin soruya, “Bu ay içinde bir program yapmaya çalışıyoruz. Bakanlar Kurulu kararı olarak açıklayacağız” karşılığını verdi. Projelerin 80 milyar TL tutarında olduğunu söyleyen Zeybekci, şu şekilde devam etti:

Zeybekci, “bölgesel dağılım nedir” sorusunu ise, “Bölge kısıtlaması yok, yeter ki bunları yapabilelim, en uygun yerde yatırımlar yapılacak. O teknolojinin o üretimi yapmak için kendine uygun gördüğü yer neresi ise oraya yatırımını yapacak. Batı Karadeniz -sahil anlamında- Doğu Akdeniz civarında petrokimya yatırımı yapılacak” cevabını verdi.

“KRİPTO PARALARLA İLGİLİ ÖNLEYİCİ ÇALIŞMA OLACAK”

Zeybekci, “kripto paraların nereye varacak ve bir tedbir ve yasal düzenleme hazırlığı var mı” sorusuna ise, “Türkiye’de yakından takip ediyoruz. Burada büyük mağduriyet ve dolandırıcılıkların da olmaması yönünde takip ediyoruz. Bakıyoruz müdahale manasında değil de vatandaşların zarar görmesini önleyici bazı çalışmalar yapılabilir mi diyerek çalışıyoruz” cevabını verdi.

Zeybekci, kripto paraların varlık büyüklüğü konusundaki soru üstüne, “Büyüklüklerini biliyorum ama söylemem” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞIMIZ KRİPTO PARADAN UZAK DURDUN”

Zeybekci, kripto paralar arasında en çok kazandıran Ripple ve Bitcoin gibi parasal girişimler ile alakalı da vatandaşları uzak durmaları ile alakalı uyarırken, “Çok çoğaldı kripto paralar. Vatandaşlarımız uzak dursunlar, maceraya fazla hevesli olmasınlar. Ülkeye yahut ekonomiye ait para değil. Bu yalnızca bir yazılım ortamında, koordine edilmiş şifrelerle güç bulan sanal para birimi olduğu öne sürülen varlık. Üstündeki her türlü değer sanaldır” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir
Bitcoin sert bir şekilde düşüşe geçti! fiyatı 12 bin doların altına indi

Bitcoin sert bir şekilde düşüşe geçti! fiyatı 12 bin doların altına indi

Sanal para Bitcoin'un düşüşü sertleşti. Bitcoin bu haftada da kayıplarını sürdürerek 12 bin doların altına indi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz