Bankalar daha çok kar ediyor ancak personel çıkarıyor!

2017 senesi Türk bankacılık sektörü için oldukça parlak geçti. Karlarını yüzde 31 oranında artıran bankalar bu yükselişe rağmen istihdam yapmak yerine personel çıkarmayı tercih ederek birçok kişinin işine son verdi.


Bankalar daha çok kar ediyor ancak personel çıkarıyor!

Türkiye, 15 Temmuz hain darbesinin ekonomideki izlerini silmek için 2017’yi ‘istihdam seferberliği’ ile geçirdi. Şubat 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile başlatılan istihdam seferberliğine özel sektör büyük destek verdi. Seferberliğin etkisiyle Türkiye’nin istihdamı geçen sene 1,2 milyon civarında arttı. Sanayici, tüccar, esnaf ve çiftçi ile beraber kamu kurum ve kuruluşlarının beraber omuz verdiği istihdam seferberliğine bankacılık sektörü katkısının eksi yönde olduğu gün yüzüne çıktı.

ŞUBE KAPATIP PERSONEL AZALTTILAR

Geçen sene karlarını yüzde 31 artırarak 49 milyara çıkaran bankacılık sektörünün artı istihdam yapmak yerine sanki personel kıyımı yaptığı görülüyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından açıklanan “Türkiye’de Bankacılık Sistemi: Banka, Şube ve Personel Bilgileri” raporuna göre; mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarında toplam çalışan sayısı 2017 sene sonu itibariyle 193 bin 504 kişi oldu. Bu rakam, bankalarda istihdam edilen kişi sayısının, 2016 sene sonuna göre geçen sene 3 bin 195 kişi azaldığını gösteriyor. İstihdamın yüzde 1,6 oranında azaldığı sektörde, geçen sene sonu itibarıyla mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarının toplam şube sayısı ise 231 tane azalarak 10 bin 550’ye geriledi.

52 BANKA FAALİYETTE

Bankacılık sektöründeki kadın çalışan oranının yüzde 51, erkek çalışan oranının ise yüzde 49 olduğunu gösteren rapora göre; bankacılık sisteminde geçen sene sonu itibarıyla Türkiye’de 52 faaliyet gösteriyor. Bu bankaların 34’ü mevduat bankası, 13’ü kalkınma ve yatırım bankası ve 5’i katılım bankası konumunda bulunuyor. BDDK’dan faaliyet izni alan ve lisansı geçtiğimiz aylarda onaylanan Bank of China Turkey, Aralık 2017’de faaliyete başladı.

HİZMETTEN DEĞİL FAİZDEN GELEN KAR

Bankaların geçen seneki net karı 2016’ya kıyasla yüzde 30,9 artarak 49,1 milyar lira ile bütün zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Verilere göre, bankaların geçen sene elde ettiği toplam faiz geliri, 2016’ya göre yüzde 27,1 arttı. 2016’da 194,7 milyar lira olan bankaların faiz geliri, geçen sene 247,5 milyar liraya yükseldi. Bankalar, 12 ayda kredilerden 200 milyar lira faiz geliri elde etti. Söz konusu gelirin 47,3 milyar lirası tüketici kredilerinden, 9 milyar lirası kredi kartlarından, 30 milyar lirası taksitli ticari kredilerden ve 113,9 milyar lirası öbür kredilerden alınan faizlerden oluştu. Bankaların taksitli ticari kredilerden aldığı faiz 2017’de bir önceki seneye göre yüzde 54,3 arttı. Bankaların verdiği hizmetler üstünden geçen sene elde ettiği gelir ise 28,1 milyar lirada kaldı.

KUYRUKLARIN NEDENİ AZ PERSONEL

Hangi bankaya gidersek gidelim birçoğumuzun işlem sırasını bekleme süresi, esasında bankaların istihdam ettiği personel sayısıyla ters orantılı. Türkiye’de sektörde geçen sene sonu itibarıyla 100 bin kişiye düşen çalışan sayısı 239, şube sayısı ise 13 olarak kayıtlara geçti. Avrupa Birliği’nde 2016 senesi itibarıyla 100 bin kişiye düşen çalışan sayısı ise 575, şube sayısı 44 oldu. Gelişmekte olan ülkelerde ise söz konusu rakamlar sırasıyla 379 ve 12 seviyesinde bulunuyor.

Kaynak: Yeni Şafak

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz