Barajlar alarm veriyor! 44 yıldır böyle kuraklık görülmedi

Yağışların beklentinin altında kalması sebebiyle Türkiye’de son 44 senenin kuraklık rekoru yaşanıyor. İstanbul’daki 10 barajın doluluk seviyesi yüzde 65 düzeyindeyken, Ankara’da yüzde 20, İzmir’de ise yüzde 34.


Barajlar alarm veriyor! 44 yıldır böyle kuraklık görülmedi

Yağış miktarının beklenenin altında olması sebebiyle yurt genelinde barajların doluluk oranlarında düşüş meydana geliyor. İSKİ verilerine göre İstanbul’daki 10 barajın doluluk oranı yüzde 65 düzeyindeyken, bu rakam Ankara’da yüzde 20, İzmir’de ise yüzde 34 olarak verilere yansıyor. Kuraklık Doğu’yu da vuruyor. Keban Barajı’nda doluluk oranı yüzde 30’a kadar indi.

Barajlar alarm veriyor! 44 yıldır böyle kuraklık görülmedi

SON 44 SENENIN EN KURAK YILI

Mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklıklar, kuraklık tehlikesini kapımıza kadar getirdi. Orman ve Su İşleri BakanıVeysel Eroğlu, bir ay önce 2017 senesinin son 44 senenin en kurak senesi olduğunu belirtti. Türkiye genelinde sulama, enerji ve içme suyu ihtiyacını karşılayan birçok barajın doluluk oranlarında ise hızla düşüş meydana geliyor.

İSTANBULDA’Kİ BARAJLARIN DOLULUK ORANI YÜZDE 65’E DÜŞTÜ

Gazete Habertürk’ten Caner Aktan’ın haberine göre İstanbul’a su sağlayan Ömerli, Terkos, Darlık, Büyükçekmece, Alibey, Istrancalar, Sazlıdere, Kazandere, Elmalı ve Pabuçdere barajlarındaki toplam doluluk oranı yüzde 65’e kadar düştü.

ANKARA’DA 2 BARAJ ŞEHRE SU VEREMİYOR

Ankara’da bulunan 7 barajın doluluk oranında da ciddi oranda düşüş meydana geldi. Çamlıdere Barajı yüzde 18, Eğrekkaya Barajı yüzde 23, Kurtboğazı Barajı yüzde 50, Kavşakkaya Barajı yüzde 17, Akyar Barajı yüzde 14, Çubuk-2 Barajı yüzde 30, Elmadağ Kargalı Barajı yüzde 11 seviyelerine kadar geriledi. 7 barajın genel doluluk oranı ise yüzde 20 oranına kadar indi.

Bu oranlarla başkent Ankara da son senelerin en kurak mevsimini yaşıyor. Elmadağ Kargalı Barajı’nda su tamamen tükenme noktasına geldi. Elmadağ Kargalı ve Akyar barajları su verme seviyelerinin altına düşmesi sebebiyle bu barajlardan Ankara’ya su verilemiyor. ASKİ Barajlar Daire Başkanlığı yetkililerinden yapılan açıklamaya göre ise barajlardaki mevcut su Ankara’nın 1 senelik su ihtiyacını karşılamaya yetiyor.

DOĞU’DA TARIMSAL KURAKLIK TEHDİDİ

Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl’deki barajlarda da yeterli yağışın olmaması sebebiyle düşüş meydana geldi. Özellikle Keban Barajı’ndaki düşüş dikkat çekti. Keban Barajı’nın doluluk oranı yüzde 54’ten yüzde 30 seviyesine kadar geriledi. Barajda 4 milyar 100 milyon metreküp su kaldı.

GÜNEY’DE DE VAZIYET ÖTEKİLERDEN FARKSIZ

Kahramanmaraş’taki Ayvalı Barajı yüzde 8, Adatepe Barajı yüzde 33, Kandil Barajı yüzde 35, Menzelet Barajı ise yüzde 43 seviyesine geriledi. Adıyaman ve Şanlıurfa arasında bulunan Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’ndaki su miktarında da düşüş var. Geçen sene ocak ayı itibarıyla yüzde 90 doluluk oranına erişen Atatürk Barajı, 2018 ocak ayı itibarıyla yüzde 70 oranına gerilemiş vaziyette. Türkiye’nin ve bölgenin en büyük tarımsal sulama kaynağını yaratan Atatürk Barajı’ndaki düşüş, tarımsal faaliyetleri de tehdit ediyor.

YUVACIK YÜZDE 28’E İNDİ

Kocaeli’nde bulunan ve aynı zamanda Sakarya’nın da içme suyu ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı’nda ise doluluk oranı yüzde 28’e düştü. 51 milyon metreküp kapasiteli Yuvacık Barajı’nın su kapasitesi 14 milyon 270 bin metreküpe geriledi.

TÜRKİYE’NİN KURAKLIK HARİTASI

Yurt genelinde meydana gelen kuraklığın şiddeti, Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından Ocak 2018’de bu harita paylaşıldı.

“ŞUBAT VE MART TELAFİ EDEBİLİR”

Meteoroloji uzmanı Orhan Şen, Türkiye’de bariz bir kuraklık meydana geldiğini ifade ederek şubat ve mart aylarının bu vaziyeti telafi edebileceğini belirtti. Şen şu öngörüde bulundu: “Şu ana kadar yağması gereken yağışlar olmadı. Dolayısıyla bariz bir kuraklık söz konusu. Bu hafta perşembe gününe kadar herhangi bir yağış görünmüyor. Cuma gününden itibarense yağışlar ülkemize batıdan girecek. Cuma günü sıcaklıklar 4-5 derece düşecek. Hafta sonu ise sıcaklıklar mevsim normallerinin de altında seyredebilir. Hafta sonu bütün Türkiye’de yağış bekleniyor. Fakat kar beklentimiz yok. Önümüzde şubat ve mart var. Bu aylar kuraklığı telafi edebilir.”

“İKİNCİ AŞAMAYI YAŞIYORUZ”

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Türkiye’de hem meteorolojik hem de hidrolojik kuraklık (baraj kuraklığı) olduğunu söyleyerek, “İstanbul’da bu iki aşama daha fazla hissedilir vaziyette. Bir sonraki aşama tarımsal kuraklık, son aşama ise sosyo-ekonomik kuraklık. Biz şu an ilk 2 aşamayı yaşıyoruz. Şayet yağışlar mevsim normallerinin altında devam ederse bahar aylarında tarımsal kuraklık yaşayabiliriz. Yaz aylarında ise sosyo-ekonomik kuraklık kaçınılmaz olur” şeklinde konuştu.

İklim Uzmanı Prof. Dr. Ümit Erdem kuraklığın önlenebilmesi için yeşilin korunması gerektiğini belirtti. Erdem, “İklim değişikliği bütün dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de doğrudan etkiliyor. Ülkemizde meydana gelen seller ve taşkınlar bu değişikliğin en belirgin örneklerindendir. Yeşil varsa su da vardır, yoksa kuraklık gelir. Biz yeşili korumak yerine başka işlerle uğraşıyoruz. Yapmamız gereken en acil iş yeşili artırmaktır. Baraj kurmak yerine ağaçlarımızı korursak daha etkili neticeler elde edilir. Her baraj yeni bir ekolojik sistem oluşturuyor. Bu vaziyet öbür ekosistemlere zarar veriyor” şeklinde konuştu. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kahraman, “Sadece barajlar değil yeraltı su kaynaklarında da sıkıntı meydana gelebilir” diyerek konuştu.

“ÇİFTÇİ STRESE GİRDİ”

Diyarbakır Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu da yağışların az olmasının çiftçilere stres yaşattığını ifade etti. İskenderoğlu, “Bunun ötesinde barajlarımız da boş vaziyette. Bazı bölgelere yağmur hiç yağmadığı için tohum olduğu gibi arazide kaldı. Yeşermediği için bitki yok. Önümüzdeki aylarda zararı kestiremeyebiliriz ama bu ciddi bir problem ortaya çıkaracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

BARAJLARIMIZ ALARM VERİYOR

ATATÜRK BARAJI: %70

Adıyaman ile Şanlıurfa arasında bulunan bölgenin ve Türkiye’nin en büyük barajı olan ‘Atatürk Barajı’nın doluluk oranının ise ocak ayı itibarıyla yüzde 90’dan yüzde 70’e gerilediği tespit edildi. İşte barajların doluluk oranları:

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kuraklık iddiaları gıda fiyatlarını yükseltti!

Kuraklık iddiaları gıda fiyatlarını yükseltti!

Kuraklık iddiaları gıda fiyatlarını erkenden etkilemeye başladı. Son 20 günde kuru üzüm 5,5, kayısı 12 ve iç fındık 23 liraya fırladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz