Barzani oyunu kullandı, referandum başladı

Barzani bildiğini okumaya devam ediyor ve bugün sabah saatlerinde başlayan referandum ile ilgili oyunu kullandı. Akşam saatlerinde referandum sonuçlarının açıklanması bekleniyor.


Barzani oyunu kullandı, referandum başladı

Irak’ta referandumun başladığı açıklandı. Kürdistan’ın kurulması için tüm vatandaşlarını sandıklara davet eden Barzani, özgür bir gelecek kurmak ve kendilerine yıllardan beridir tanınmayan bağımsızlık hakkının bugün kazanılacak olduğunu açıklayarak oy kullanılmasını istedi. Sabahın erken saatlerinde başlayan referandumun hemen ardından saatler 09.00’ı gösterdiğinde basın açıklamasının ardından oyunu kullanan Barzani’nin oy kullanmasının ardından vatandaşlarında saatlerden beridir oy sandıklarına akın ettiği bilgisi geçildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından alınan bağımsızlık kararına göre bugün sandıkların açılmasından sonra resmi olarak kutlanması beklenen Kürdistan’ın bağımsızlık haberinin de en geç saat 20.00’a kadar açıklanmasının beklendiği iddia edildi.

TÜRKİYE’DE HAREKETLİLİK GÖRÜNMÜYOR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne karşı Türkiye’nin sınırda askeri tatbikatlara devam etmesine rağmen askeri bir harekata dair herhangi bir ipucu görülmediği gibi, bakanlık tarafından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin sonuçları resmi olarak açıklamasının hemen ardından askerlerin Kürdistan’a gönderilebilecek olduğu tahmin ediliyor. TSK’nın sınır ötesi ülkelere asker göndermesine onay veren tezkere geçtiğimiz günlerde Meclis’te 3 partinin katılımı ile onay görmüş ve CHP teklife destek vermişti.

SADECE TÜRKİYE RAHATSIZ DEĞİL

Yapılan bu referandum ile ilgili rahatsızlık duyan tek ülke Türkiye değil. Türkiye’nin yanında Irak, İran, Rusya gibi birçok ülkede bu referandumun yapılmaması ile ilgili Barzani yönetimini defalarca kez uyarmıştı. Ancak Barzani uyarıların hiçbirine aldırış etmeyerek bugün referandumu tamamlayıp sonuçları açıklayacak.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Barzani Habur sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaptı!

Barzani Habur sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaptı!

Birçok haber ajansı tarafından IKYB eski Başkanı Mesud Barzani'nin Türkiye'ye giriş yaptığı yönünde haber yayınlandı. Ancak gelenin Neçirvan Barzani olduğu öğrenildi. Neçirvan Barzani'nin Türkiye üzerinden yurt dışına geçeceği açıklandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz