Barzani’den Tehditlere ve Geri Dönün Uyarılarına Yanıt

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, 25 Eylül tarihinde yapılması planlanan referandum ile ilgili konuşarak. “artık referandum kararından dönmek imkansız” dedi.


Barzani’den Tehditlere ve Geri Dönün Uyarılarına Yanıt

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani son dakika açıklama yaparak Türkiye tarafından ve dünyanın diğer ülkeleri tarafından kendi üzerlerinden yapılan açıklamalara son yanıtı verdi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, yapılacak olan referandum ile ilgili olarak bunun kendi kararının olduğunu, bu kararın halk tarafından oylanarak sonucunda gerekli olan evet ya da hayır oyunun verilerek çoğunluğa göre karar alınacak olduğunu açıkladı. Bundan sonrasının dönüş için imkansız olduğunu belirterek geri dönüş yolları ve açıklamalarının önüne geçen Mesud Barzani, bazı sıkıntılar konusunda kendilerini tehdit eden ülkelere de karşı açıklama yaparak, bunlara çözüm bulacaklarını belirtti.

REFERANDUM SONRASI GÖRÜŞÜRÜZ

Başta Türkiye’ye yönelik olduğu tahmin edilen doğalgaz, petrol, enerji ve su gibi kaynakların kullanımı ve satın alınması konusunda yaşanacak olan tüm zorluklar ve engellerin referandum sonrası konuşulacağını ve bu yönde kendilerine gelen tehditlere yanıt vermediklerini belirterek sözlerini sonlandıran Barzani, görüşmeler için 25 Eylül sonrasında hazır olduklarını açıkladı.

TÜM DÜNYA BARZANİ’Yİ UYARDI

ABD ve İngiltere tarafından yapılan tüm uyarılara rağmen Barzani referanduma gideceklerini belirtmişti. Tüm dünyanın karşı çıktığı referandum ile ilgili olarak Türkiye askeri müdahale de dahil olmak üzere birçok yönteme başvuracağını açıkladı. Ancak Barzani kimseyi dinlemeyerek başına buyruk bir şekilde bildiğini okumaya devam ediyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Barzani Habur sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaptı!

Barzani Habur sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaptı!

Birçok haber ajansı tarafından IKYB eski Başkanı Mesud Barzani'nin Türkiye'ye giriş yaptığı yönünde haber yayınlandı. Ancak gelenin Neçirvan Barzani olduğu öğrenildi. Neçirvan Barzani'nin Türkiye üzerinden yurt dışına geçeceği açıklandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz