Başbakan Yardımcısı Işık ABD ve Türkiye ilişkilerini değerlendirdi

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, bir televizyon kanalında canlıyayına katıldı. Işık; Afrin operasyonu, Suriye’deki son hali ve ABD ile son zamanlarda gerginleşen Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.


Başbakan Yardımcısı Işık ABD ve Türkiye ilişkilerini değerlendirdi

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, CNN TURK’te Hakan Çelik’in programında gündeme dair soruları cevapladı. Zeytin Dalı Harekatı, Suriye’deki vaziyet, Avrupa ve ABD ile ilişkiler ile ilgili mühim açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Afrin operasyonunun ne zaman bitececeği hakkında olarak Işık, Zeytin Dalı Harekatı’nın ‘tehdit ortadan kalkana kadar’ süreceğini açıkladı. Işık, Türkiye’nin emrivaki kabul etmeyeceğini de vurguladı.

Afrin operasyonunun STK’lardan da destek gördüğünü bildiren Işık, Zeytin Dalı Harekatı’nın ‘Kıbrıs Barış Harekatı’ndan bu yana toplum nezdinde en büyük desteği gören operasyon olduğunu ifade etti.

Işık, Afrin operasyonunun Avrupa’nın da çıkarlarına olduğunu belirtirken, “bölgede terör örgütünün temizlenmesine karşı çıkanların gelecekte aynı vaziyeti yaşayabileceklerini düşünmesi gerekir” şeklinde konuştu. ,

ABD Türkiye’ye silah ambargosu uygulayacak mı?

Rusya ile yapılan S-400 anlaşmasıyla alakalı olarak ABD’nin bir ambargo ihitmali olduğu sorusu üstüne Işık, ‘Böyle bir ambargonun konulması pek mümkün değil ama S-400 satan şirketi ABD ambargoya aldığı zaman Türkiye’nin bundan etkilenme olasılığı var’ şeklinde konuştu. Hakan Çelik’in peki bu vaziyet Türkiye’nin S-400 almasını önler mi sorusu üstüne ise Işık, ‘Böyle bir olasalık görmüyorum’ cevabını verdi.

Suriyeli sığınmacıların dönüşü

Işık, “Bölge temizlendikten, koşullar düzeldikten sonra Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini düşünüyorum” şeklinde konuştu. Işık, bu rakamın 2-3 milyonu bulabileceğini iddia etti.

Esad’la görüşme

Işık, ‘Şu anda Esad kim? Türkiye neden Esad’la irtibatı kesti. Cumhurbaşkanı istediği için mi? Hayır. Esad sebebiyle 1 milyona yakın kişi yaşamını yitirdi. Tamam PYD’yi terör örgütü görüyorsunuz, DEAŞ’ı görüyorsunuz da neden 1 milyondan fazla kişinin ölümüne enden olan bir adamla bu kadar görüşmek istiyorsunuz? Kılıçdaroğlu’na sormak istiyorum! Türkiye ile biliyorsunuz Suriye’nin ilişkileri gayet iyiydi. Ama ne zamana kadar. Masum insanların üstüne bomba yağdırana kadar. Niye değişti? Esad katliam yaptırınca… Türkiye, Esad’a karşı haklı bir tavır koydu. Bu vaziyetin insani değerler açısından nasıl bir izahı olabilir? Şunu da sormak gerekir Esad’ın ipleri kimin elinde? E zaten Türkiye, Rusya ile görüşüyor. Bir çözüm varsa İran-Rusya ve Türkiye arasında kurulabilir.” Şunu da bilin Suriye demek Esad demek değildir. Milyonlarca insanı evinden barkından etmiş bir cani için Türkiye’yle mutlaka diyalog kurmalı derseniz sizin insaniyetinizi sorgulamak lazım. Biz de Suriye’nin toprak bütünlüğünü önemsiyoruz ama bu Esad’la sağlanamaz.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz