Başbakan Yıldırım açıklıyor! ATAK helikopteri düşürüldü mü?

Başbakan Yıldırım, birkaç gün önce Afrin operasyonunda düşen ve iki askerin şehit olduğu ATAK helikopteriyle alakalı açıklama yaptı, ”Helikopterin düşürüldüğüne dair herhangi bir kanıt, bulgu yok fakat bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Silahlı Kuvvetler bünyesinde çalışmalar sürüyor. Henüz tamamlanmış değil” ifadelerini kullandı.


Başbakan Yıldırım açıklıyor! ATAK helikopteri düşürüldü mü?

Başbakan Binali Yıldırım, Belarus ziyareti öncesi havaalanında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

Ziyaretin sırasında karşılıklı yatırımın daha da geliştirilmesi için alınabilecek yeni önlemler ve kararlar gözden geçirilecek. Belarus’un sonrasında Almanya ziyaretinde Şansölye Merkel ile bir görüşme gerçekleştireceğiz. Almanya ve Türkiye arasında varolan tüm alanları görüşme fırsatımız olacak.

Almanya’da 3.5 milyona varan Türk toplumu, Almanya-Türkiye ilişkileri için önem ifade etmektedir. Türkiye-AB ilişkilerinde bundan sonra da şüphesiz Almanya’nın rolü devam edecektir. Almanya ile ve öbür bazı Avrupa ülkeleri ile aramızda geçtiğimiz sene meydana gelen bazı olumsuzluklar da malumdur. Almanya’da seçimlerin olması, Türkiye’de referandum yapılması, bu kampanyalar sırasında gerilimler tırmanmış, fakat bu sürecin geride kaldığını düşünüyor. Almanya ile ilişkilerimizi dostluk temelinde ilerletmeyi öngörüyoruz. Son dönemlerde Almanya’nın bölücü terör örgütüne karşı daha kararlı tutumu bu bakımdan ümit vericidir.

Avrupa’da baş gösteren İslam düşmanlığı ve aşırı milliyetçilik akımlarına karşı da lüzumlu önlemlerin alınması konusu görüşeceğimiz hususlar arasında yer alıyor.

Soru- Cevaplar

Afrin’de helikopter düşürüldü mü?

Helikopterin düşürüldüğüne dair bir belirti yok ama bir ekip yaratıldı. Silahlı Kuveetler bünyesinde çalışma devam ediyor. Henüz tamamlanmış değil.

Çipras’la görüşme:

Ege Denizi, Yunanistan’la aramızda bir dostluk denizi olmalıdır. Ege Denizi iki ülkenin refahı için daha verimli kullanılmalıdır. Zaman zaman baş gösteren gerilimler yeni değil fakat kıymetli mevkidaşıma ben şunu söyledim; her türlü problemi diyalogla çözebiliriz. Gerginliklerden uzak kalmak iki ülke için de daha hayırlı olacaktır. Sahadaki aktörler de daha dikkatli olmalıdır, itilaf alanlarından uzak durmak lazım. İki ülkenin Genelkurmay Başkanları bir araya gelip sahadaki bu meydana gelen problemlerin daha da tırmamanmaması için karşılıklı görüşecekler.

Eğer görüşmezseniz, konuşmazsanız yanlış kanallardan yanlı bilgiler devreye girer. Kıbrıs adası civarında petrol teşebbüsünün doğru bir iş olmadığını, adadaki çözümün nihaytetlendirilmeden bu şekilde girişimlerin sürdürülmesinin fevkalade negatif neticelere sebep olacağını da Çipras’a ifade ettim.

İttifak Komisyonu:

Yapılan çalışmalar öncelikle yerel seçimler değil, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle alakalı. Bu konuda her iki partinin görevlendirilen heyeti çalışmalarını tamamladı. Bunlar parti liderleri tarafından son şeklini alacak böylece mutabakat metni kamuoyuyla paylaşılacak. Yasal değişiklikler var bu da malum seçime bir sene kalmadan önce yapılması gereken değişiklik.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz