Bekir Bozdağ’dan Salih Müslim hakkında iade açıklaması

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Salih Müslüm hakkında açıklama yaptı. İade süreciyle alakalı çalışmanın sürdüğünü söyledi. “Dileğimiz Türkiye’ye iade edilmesidir” şeklinde konuştu.


Bekir Bozdağ’dan Salih Müslim hakkında iade açıklaması

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Salih Müslüm’in iadesiyle alakalı Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlıklarının lüzumlu çalışmaları yürüttüğünü belirtti. Türkiye’nin kırmızı bülten ile aradığı eski PYD lideri Salih Müslüm’in, yakalandığı Çekya’nın başkenti Prag’da gözaltında tutulduğunu söyledi.

ADALET BAKANLIĞI MÜSLÜM’İN İADESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI

Adalet Bakanlığından, terör örgütü PYD/PKK’nın eski eş başkanı Salih Müslüm’ün Çekya’dan iadesine ilişkin çalışma başlatıldığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Müslüm ile ilgili Ankara Güvenpark’taki terör saldırısı sebebiyle Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “nitelikli olarak kasten adam öldürmek”, “nitelikli olarak kasten adam öldürmeye teşebbüs”, “mala zarar verme”, “kamu malına zarar verme” ve “tehlikeli maddeleri nakletme” suçlarından kamu davası açıldığı hatırlatıldı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Müslüm ile ilgili yakalama kararı çıkartıldığı söylenen açıklamada, söz konusu yakalama emri kapsamında da kırmızı bülten talep edildiği bilgisine yer verildi.

Müslüm’ün, Çekya’da bulunduğunun belirlenmesinin sonrasında harekete geçildiği ifade edilen açıklamada, lüzumlu temasların sağlanması üstüne Müslüm’ün Türkiye’ye iadesi maksadıyla yakalanması ve tutuklanmasının talep edildiği kaydedildi.

Müslüm’ün, Çekya’nın başkenti Prag’da gözaltına alındığı anımsatılan açıklamada, Türkiye’ye iadesine ilişkin çalışma başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, Çekya’nın da taraf olduğu “Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi” hükümleri uyarınca geçici tutuklama kararının sonrasında Müslüm ile ilgili bu ülkeye iade talepnamesi gönderileceği ifade edildi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz