Beklenen İstanbul depremiyle ilgili şok açıklama

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Özener, “7 üstü İstanbul depremi her an olabilir” dedi ve tsunami uyarısında bulunuldu.


Beklenen İstanbul depremiyle ilgili şok açıklama

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Özener, “7 üzeri İstanbul depremi her an olabilir” şeklinde konuştu. Deprem sonrası için tsunami uyarısında bulunuldu.

Kandilli Rasathanesi, beklenen büyük İstanbul depremi ve MarDİM projesi hakkındaki çalışmanın ayrıntılarını paylaştı. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, “7 üzeri bir İstanbul depremi kesin. 99 depreminden çok farklı noktadayız. Ama daha yapılacak şeyler var” şeklinde konuştu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ile Japonla Deniz-Yer Bilimleri ve Teknoloji Ajansı (JAMSTEC) ortaklığında, “Marmara Bölgesi’nde Deprem ve Tsunami Zararlarının Azaltılması ve Türkiye’de Afet Eğitimi Projesi (MarDİM) Projesi” yürütülüyor. Enstitü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ve MarDİM Proje Koordinatörü Dr. Doğan Kalafat, nisanda son bulacak projenin ayrıntılarını ilk defa anlattı.

‘HER AN YAŞANABİLİR’

“Bu proje ile büyük İstanbul depreminin zararlarını azaltmayı amaçlıyoruz.” diyen Prof. Dr. Haluk Özener, “Marmara Denizi’ne yerleştirdiğimiz deprem ölçerler sayesinde 0.5’lik depremleri bile ölçebiliyoruz. Küçük depremler bize hangi noktaların aktif olduğunu göstermesi açısından mühim. Ama küçük depremler büyük depremi engellemez” şeklinde konuştu. 7 üzeri bir depreme neden kesin gözüyle baktıklarını anlatan Özener, “Yeryüzünün hareketlerine bağlı devamlı enerji oluşuyor ve depremler bu enerjinin atılmasını sağlıyor. Örneğin Sakarya depreminde 150 senede toplanan enerji 45 saniyede atıldı. Dünyanın hiçbir yerinde depremin önceden bilinmesi mümkün değil. Depremi bilmek demek ne zaman, ne büyüklükte ve nerede sorularına yanıt vermek demek. Biz yeri ve büyüklüğü biliyoruz ama zamanı bilemiyoruz ama bir gün olacak” diyerek konuştu.

‘EN ÖNEMLİ KONU EĞİTİM’

Özener şu şekilde devam etti: “Projede afet eğitim programları var. Çünkü deprem ile ilgili en mühim konu eğitim. Bu kültürle yaşamayı öğrenmeliyiz. Depremi zaman zaman unutuyoruz ama beklenen o büyük deprem her an olabilir. Güvenilir bir gelecek hazırlamak en mühim sorumluluğumuz.. 99 depreminden sonra çok farklı noktadayız. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri ile aynı teknolojiye sahibiz. Ama hala yapılacak şeyler var. Ev alırken yahut taşınırken mutfağına, fayansına bakmadan önce depreme dayanıklılığına, deprem şartnamesine bakmalı. Depremin yıkım etkisi üç faktöre bağlı; faya uzaklık, zemin ve yapı. ‘X ilçesi berbat’ diyerek bir şey yok. Hasarı etkileyecek oldukça fazla parametre mevcut. Bu konu hakkında manipülasyonların sebebi insanların güvensizlik sorunu. “

7 DAKİKA SONRA TSUNAMİ

Deprem sonrası beklenen tsunamiyi ise MarDİM Proje Koordinatörü Dr. Doğan Kalafat anlattı. Kalafat, “Projede tsunami hakkında çalışmaya ağırlık veriyoruz. İstanbul’da oluşacak 7 üstü bir deprem sonrası fay hattının yakınlığını göz önünde bulundurarak ortalama 7 dakika ardından bir tsunami olmasını öngörüyoruz. Bu tsunami Uzakdoğu’dakiler gibi olmayacak. Marmara Denizi tabanında gerçekleşecek heyelanların tetiklediği bir tsunami bekliyoruz. Ama bu tsunami depremden daha az etkili olacaktır. Biz şu anda da tüm depremlerden sonra tsunami uyarılarını kurumlarla ve komşu ülkelerle paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Sabah

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz