Bilek Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bilek ağrı oluşumuna çok müsaittir. Bunun sebebi çok hareketli bir uzuvdur. Ağrının birden fazla sebebi olabilecektir. Bilekte oluşan ağrılar ani kas kasılmasından, bilek eklemlerinin ani burkulmasından ya da başka birçok sebepten olabilecektir.


Bilek Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bilek ağrısının birçok sebebi olduğu için birçok tedavi şeklide olabilecektir. Bu nedenle ilk olarak ağrının neden olduğunun anlaşılması için iyi bir muayene yapılması gerekecektir.

Bilek ağrısının nedenler arasında olan ve çok sık karşılaşılan hastalıklardan birkaç tanesi;

Burkulma; çok sık rastlanan bilek ağrısı sebepleri arasındadır. Bilekte burkulma oluşan kişiye soğuk kompres yapılması yerinde bir ilkyardım uygulaması olacaktır. Burkulma bilekte bulunan eklemlerde bulunan ligamentlerin incinmeleri sonucunda oluşmaktadır. Burkulma ile bilek kısa ya da uzun süreli kullanılamayabilir.

Kırık; bilekte görülebilecek bir durumdur. Ortopedistler tarafından alçıya alınır tedavi edilebileceği gibi opere de edilebilecektir. Kırık sonucu el kırığın oluştuğu bölüme göre kısa ya da uzun süre kullanılamayabilecektir. Kırık tedavisi sonrası hasta fizik tedaviye yönlendirilerek fizik tedavi görmesi sağlanır ve elin eski işlevini kazanmasına yardımcı olunur.

Tendinit; bilek bölgesinde oluşan şişmeler ve ağrıların en sık rastlanan sebepleri arasında yer almaktadır. Tendinit bileklerde bulunan tendonların etrafını saran kılıfların iltihaplanması sonucu oluşmaktadır.

Artrit; çok sık karşılaşılan ve ciddi ağrılara sebep olan bir hastalıktır. Artritin birçok farklı nedenle oluşması mümkün olduğu için birçok tedavi yöntemi de mevcuttur. Bu sebeple artrit olan kişilerde iyi bir muayene şarttır. Tedavi olarak genelde kortizon tedavisi önerilebileceği gibi enjeksiyon ile sıvı çekme işlemi de uygulanabilecektir. Bu hastalık kronikleşebileceği için tedavisine dikkat edilmelidir.

Karpal Tünel Sendromu; bilekte bulunan sinirlerden birisinin işlevini kaybetmesi sonucu oluşan bir durumdur. Bu durumlar dışında birçok başka sebepten de bilek ağrısı olabilecektir. Bu sebeple bileğinizde şiddetlenen bir ağrı olduğunda direkt hekime başvurmanız yerinde olacaktır.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz