Binali Yıldırım Münbiç ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı

Münih dönüşü basın mensuplarına açıklama yapan Başbakan Yıldırım, “PKK Münbiç’ten çıkarsa mesele bitiyor mu?” sorusuna “Fırat’ın doğusu batısı diyerek pazarlık olmaz.” diye cevap verdi.


Binali Yıldırım Münbiç ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı

Başbakan Binali Yıldırım, Belarus-Almanya seyahati dönüşünde uçakta basın mensuplarının sorularını cevapladı. Münih Güvenlik Konferansı’na katılarak mühim görüşmeler yapan Başbakan Yıldırım, “ABD ile yürütülen ilişkileri rayına sokma müzakereleri”ne ilişkin mühim ayrıntılar verdi.

Yıldırım’ın değerlendirmeleri şu şekilde:

ABD İLE ÜÇLÜ MEKANİZMA

Mekanizma üçlü olacak. Savunma bakanları, Dışişleri bakanları kendi aralarında, istihbarat teşkilatının başkanları da kendi aralarında yakın çalışacaklar. Bu konunun ayrıntılarını, alakalı bakanlarımızla koordinasyon içinde, bu görüşmenin içeriğini de gördükten sonra ele alacağız. Amacımız; sınırlarımızın hemen ötesinde bir terör oluşumunu ortadan kaldırmak ve sınır güvenliğimizi tehdit eden bu oluşumlara izin vermemek. Öbür yandan PKK’nın başka bir adla Kuzey Irak’ta yapmaya çalıştığı, sözde bir terör devleti kurma hevesinin Suriye’de gerçekleşmemesi gerekir. Şu anda Afrin’de yaptığımız çalışma bunun önüne geçmek için. Fırat Kalkanı da öyle. Münbiç ve öbür bölümlerle alakalı çalışmalar, önümüzdeki günlerde karşılıklı görüşmelerle bir noktaya gelecek. Bizim duruşumuz çok net. Kararlılığımızda herhangi bir tereddüt yok.

FETÖ İLE MÜCADELE

Bu ziyaret esnasında konu kapsamlı ele alındı. Sayın Cumhurbaşkanı’mızla telefonda değerlendirdik. Kapsamlı heyetler kurulmasının maksadı yalnızca Suriye’deki YPG konusu değil, aynı zamanda ABD ile ilişkilerimizin bozulmasına sebep olan konular bir tüm halinde ele alınacak. Diyelim ki biz Suriye alanında işbirliği yaptık. Bunlar YPG ile işbirliğinden vazgeçtiler, ABD ile ilişkilerimiz düzelmiyor ki… Başka konularımız var. FETÖ konusu var, devam eden dava var. Onların burada devam eden vatandaşlarının davası var. Bizim Halk Bankası, daha doğrusu Zarrab davası var. Bunların tamamının bir tüm olarak ele alınması gerekiyor.

ENSELERİNDE OLACAĞIZ

Münbiç bir adımdır. En azından orada burnumuzun dibinde hem de Arap nüfusun bu kadar yoğun olduğu bir yerde onların tepesine çökmüş bir terör örgütü var. Bu bizim için tehdit. ABD’liler de onların yanında. O bir kere atılması gereken bir adımdır. Şimdinin işi de değil, geçmiş ABD yönetiminin “Oradan çıkacak” diyerek verdiği sözdür. Orta ve uzun vadede ne Irak ne de Suriye topraklarında Türkiye’ye karşı bir terör oluşumunun var olmasına ve yaşamasına kesinlikle müsamahamız olmaz. Fırat’ın doğusu-batısı diyerek bunun pazarlığı da olmaz. Tehdit neredeyse orada biz olacağız. Hiçbir biçimde oradan çıktı, oraya gitti… Nereye giderlerse gitsinler; gittikleri yere kadar askerimiz enselerinde olacak ve gereğini yapacaktır. Gerek içeride, gerek dışarıda… Ne zamana kadar? “Artık terör yoktur, bizim terörle işimiz yoktur. Türkiye’ye herhangi bir zarar verecek değiliz” dedikleri zaman.

SIZMA TERÖRİST

“DEAŞ gibi ‘PKK’yı da YPG’yi de birlikte yok edelim’ diyorlar ama istediğimiz işbirliğini göremiyoruz. PKK ismi eskidi, birçok ülkede terör örgütü olarak tanındı. Şuanda yöntem yapıyorlar. Demokratik oluşum filan… Yersen. Hangi kılığa girerlerse girsinler bunlar sızma terörist. Bunların Kürtlerle alakalı derdi yok. En büyük baskıyı sivil Kürtler, Türkmenler, Araplar ve Ezidilere yapıyorlar. Kadınlara, kızlara tasallut ediyorlar, mallarını alıyorlar. Küçük çocukları alıyor, terörist yapıyorlar.”

MERKEL’LE OSMANLI TOKADI DİYALOĞU

DURUP DURURKEN VURULMAZ

Her iki görüşmede de bu konuya lüzumlu yanıtı verdiğimi düşünüyorum. Yanıt şu: Tokat durup dururken vurulmaz. Yani bir sebebi varsa vurulur. Burada bizim, Cumhurbaşkanı’mızın kastettiği; biz hiçbir ülkeyle savaş yapmıyoruz, terörle mücadele ediyoruz. Onlara da gereken tokadı vuruyoruz, vurmaya devam edeceğiz. Durup dururken, bize değmeyen bir ülkeye hasmane tutum içine girmemiz söz konusu değil.

ADİL ÖKSÜZ’ÜN İADESİ

Adil Öksüz’ün yurtdışında olduğunu biliyoruz. Polisimiz, istihbarat örgütümüz bunu ülkemize getirmenin yolunu aramaya devam edecek. Çok çeşitli ihbarlar geliyor, “Filan yerde görüldü” diyerek. Merkel’e, “Bu yahut öbür FETÖ örgüt elemanları ile alakalı destek olursanız memnun oluruz” dedik. Esasında Almanya son dönemlerde bölücü terör örgütüne karşı tutumunu sertleştirdi. Bu iyi bir gelişme. Aynı şeyi FETÖ teröristlerine karşı da yapmasını bekliyoruz. Bunu da bizatihi söyledik. Negatif bir beyanatı olmadı. “Bazı iltica isteklerine karşılık vermeden önce bizimle temasta olmanızda yarar var. Bunların Almanya-Türkiye ilişkilerini bozmasına izin vermememiz lazım” dedik. “Terörle mücadelede ortak çalışmaya varız” şeklinde konuştu. Devamlı iletişim kanallarının açık olması gerektiğini belirtti.

DENİZ YÜCEL’İN TAHLİYESİ

Erzincan’da Almanya’nın ARD Televizyonu’na mülakat verdim. “Türkiye hukuk devleti, hukuk devletinde de bu işler hukukçuların, yargının işi. Bizim onların işine karışmamız yanlış olur” dedim. “Her duruşma bir ümittir” dedim, hukuken işleyecek süreci anlattım. Bu tezviratları, hükümetler arasındaki ilişkilerin iyi yönde gelişmesinden rahatsız olan çevreler yapıyorlar. Medya, birtakım sol siyaset üstünden, sivil toplum örgütleri üstünden, maalesef PKK’lılar burada aktif rol oynuyorlar. İlişkileri müspet yönde etkileyecek bu vaziyeti bozmak, baltalamak için gayret ediyorlar. Almanya ile Türkiye arasında bu adamdan başka bir mesele yok mu yani? Bu kadar basite indirgenecek bir ilişki değil.

DİĞER TUTUKLULAR

Biz bir 15 Temmuz yaşamışız. 40 senedir beka mücadelesi veriyoruz. Tüm bunlar ortada iken birçoğunda esas meselenin gazetecilik olmadığını hepimiz biliyoruz. İnsanlar fikirlerini söyler, eleştirilerini de yapar. En keskin biçimde yapanları da görüyoruz. Bunlara herhangi bir şey oluyor mu? Olmuyor ama siz gidip terör örgütü ile haşır neşir olursanız, terör örgütünü cesaretlendirecek, ona lojistik destek faaliyetlerine girerseniz, bu gazetecilik değil. Bu başka bir şey. Terör örgütlerinin finans, kamuoyu yaratma, silah ve lojistik ayağı var. Bunlar bizim durumumuza özel. Vaziyetimiz Almanya değil. Almanya bir terör örgütü ile mücadele ediyor mu? NSU davası ne oldu? Tutuklu kimse kalmadı. Dolayısıyla ülkemize haksızlık etmeyelim.

MİT-BND İLİŞKİLERİ:

“İstihbarat örgütleri arasında bilgi değişimi hep var ama bazı zamanlarda fazla, bazı zamanlarda az olur. Polis, istihbarat, asker ve öbür kurumlar arasında bunun kesilmesi söz konusu değil. Ne zaman olur? Diplomatik ilişkileri kesersen. İçişleri Bakanlığı’nda heyetler karşılıklı gidip geliyor; ‘Nasıl işbirliği geliştiririz?’ diyerek. İstihbarat örgütleri de bakanlıklarımızın da faaliyetleri devam ediyor.”

BAYKAL’IN DURUMU

“Sağ olsun kızı zahmet etti geldi; bize bilgi verdi. Biz gidecektik ama doktor ‘Görme imkânı olmaz’ dediği için ‘Ben geleyim’ demiş. ‘Durumunda iyileşme var, burada daha çok durmaya niyetimiz yok, döneceğiz’ şeklinde konuştu.

IRAK’LA YENİ KAPI YENİ BORU HATTI

MUTABAKAT SAĞLADIK

Irak Başbakanı, yeni bir sınır kapısı açılması konusunu gündeme taşıdı. Buna yönelik çalışmaları yapmamız gerektiğini ifade etti, mutabakat sağladık. İkinci bir petrol boru hattının; mevcut Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nden geçen boru hattının yanı sıra biraz daha batıdan kuzeye doğru, Musul’un batısından geçen, Telafer üstünden gelen yeni bir hat yapılması ile alakalı mutabık kaldık.

BİZİMKİ ONDAN FAZLA

Kuveyt’te BM ve AB öncülüğünde bir toplantı yapıldı. Biz de katıldık. O toplantının maksadı Irak’ın tekrardan yapılandırılması. DEAŞ’la mücadele kapsamında 83 milyar dolarlık bir altyapıüstyapı, tekrardan yapılanma işi ve ihtiyacı var. Taahhüt edilen destek miktarı, 32-33 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bunun 5 milyarını Türkiye taahhüt ediyor. 3 milyar dolar ABD taahhüt etmiş. Bizimki ondan fazla. Eximbank kredisi biçiminde olacak. 50 milyon da hibe biçiminde katılım olacak.

KANDİL’E OPERASYON

Oradaki PKK ile mücadelemizi kendi kapasitemiz ile yapacağız. Bugüne kadar yaptığımızı devam ettireceğiz. Irak’ın bu noktada zaten yeterince meşgalesi var. Gerek Kandil gerek başka yerlerdeki mücadeleye kapasitemiz yeterli; rahatlıkla yapabiliriz. Bir sıkıntı yok. Gerekirse hava, gerekirse kara harekatı. Bizim orada bir kısıtlamamız yok. Koşullar neyi gerektiriyorsa o operasyonu yapabilme kapasitemiz var. Buna hakkımız da var. Irak’ın herhangi bir itirazı söz konusu değil. Benzer biçimde İran da bu operasyonlarla alakalı negatif bir tutum içinde değil.

IRAK’A SU DESTEĞİ

Su ile alakalı desteğimizi istiyorlar. O bölgede kuraklık hâkim. Bizde de benzer bir vaziyet var. Eldeki imkânları adil bir biçimde kullanabileceğimizi söyledik. Aramızda bir problem değil, ilişkilerimizin gelişmesi için suyu her iki ülkenin ortak faydasına, ihtiyacına kullanacağımızı ifade ettik. Ilısu Barajı’nda su tutma işini istekleri üstüne 2-3 ay ertelemiştik. Onlarda da mayısta seçim var. Kapsamlı işbirliği seçim sonrası olabilir.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz