Binlerce kişinin banka hesaplarını boşaltan hacker çetesi çökertildi

Mobil bankacılık kullanımı üzerinden uyguladıkları yöntemlerle binlerce kişinin parasını ele geçiren hacker çetesi İstanbul ve Balıkesir’de düzenlenen operasyonlar neticesinde çökertildi.


Binlerce kişinin banka hesaplarını boşaltan hacker çetesi çökertildi

İstanbul ve Balıkesir’de bilgisayar korsanlarına yönelik gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda, mobil bankacılık üstünden binlerce vatandaşı dolandıran 14 kişi yakalandı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube ekiplerine ulaşan çok sayıda kişi, banka hesaplarından kontrol dışı para aktarıldığını söyleyerek şikayetçi oldu. Bankaların mobil hizmet ağlarını instagram ve facebook gibi sosyal medya platformlarında açtıkları reklamlarla müşterilerin işlemlerini ‘phishing’ diyerek tabir edilen ‘oltalama’ taktiğiyle yönlendiren bilgisayar korsanları ile ilgili çalışma başlatan polis, şebeke mensuplarını tek tek tespit etti.

14 BİLGİSAYAR KORSANINA BASKIN

Şebekeye üye korsanları 4 ay boyunca teknik ve fiziki takibe alarak izleyen siber polisi, İstanbul ve Balıkesir’de eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda şebeke lideri Mehmet Ş.D., Ali. E.E., Yıldırım C., Abdurrahman K., Abdülkadir T., Burak Ö., Orkun S., Hüseyin C.Y., Cemal A., Furkan G., Selin A., Taner K., Ümit T. ve Bilgin Y. isimli şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Zanlıların ev ve araçlarında yapılan aramalarda 11 dizüstü bilgisayar, 6 hafıza kartı, 4 tane harddisk, farklı marka ve modelde 19 tane cep telefonu, 21 faklı operatörlere ait sim kart, farklı bankalara ait 16 ayrı kredi kartı, 2 tane banka dekontu, farklı şahıslara ait 21 tane nüfuz cüzdanı, ehliyet, işlem slipleri ve 15 bin 587 lira para ele geçirildi. Şebekeye ait lük bir jipe de el konulurken, ‘oltalama’ siteler aracılığıyla ortalama 219 vatandaşın mağdur olduğu ve ortalama 370 bin liranın korsanlarca ele geçirildiği öğrenildi.

Elde ettikleri paralarla gece kulüplerinde eğlenmişler

Baskınlarda yakalanan şebeke lideri Mehmet Ş.D., Ali. E.E., Yıldırım C., Abdurrahman K., Abdülkadir T., Burak Ö., Orkun S., Hüseyin C.Y., Cemal A., Furkan G., Selin A., Taner K., Ümit T. ve Bilgin Y. isimli şüpheli, emniyetteki işlemlerinin sonrasında Büyükçekmece Adliyesi’ne sevk edildi. Adliyeye sevk edilen 14 şüpheliden 8’i, “suç işlemek maksadıyla örgüt kurmak ve kurulan örgüte mensup olmak”, “nitelikli dolandırıcılık” gibi suçlardan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Öte yandan banka müşterilerinin hesaplarını ‘oltalama’ taktiğiyle dolandıran korsanlara yönelik gerçekleştirilen operasyon, polis kamerasından an be an görüntülendi.

İlginizi Çekebilir
Beykoz Fidanlığı içinde milletvekillerine sosyal tesis!

Beykoz Fidanlığı içinde milletvekillerine sosyal tesis!

Meclis Başkanlık Divanı'na gerçekleştirilen sunuma göre 265 dönümlük Beykoz Fidanlığı içinde olan Abraham Paşa Çiftliği, Meclis'e bırakılacak. Sahil kenarında ve orman içindeki çiftlik 10 milyon lira harcanarak milletvekileri için sosyal tesise haline çevrilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz