Bitcoin fena çakıldı! 8 bin doların altına düştü

2017 senesinin son günlerinde rekor üzerine rekor kırıp yükselişe geçen Bitcoin 2018 yılına girilmesiyle birlikte hızla düşüşe geçti. Bitcoin fiyatı en son 8 bin doların altında seyrederken diğer sanal para birimlerinde ciddi oranda değer kaybediyor.


Bitcoin fena çakıldı! 8 bin doların altına düştü

Uzmanlar, Asya ekonomilerinde Bitcoin’e devlet müdahalesi ve regülasyon getirme endişelerinin yanı sıra, kripto para birimlerinde güvenlik, siber saldırı ve çalınma gibi risklerin değer kaybında etkili olduğunu söylüyor.

YÜZDE 34,6 DÜŞTÜ

Bitcoin, 8 bin doların altına gerileyerek son 11 haftanın en düşük seviyesini gördü. Sanal para birimi Bitcoin’in değeri, 7 bin 540 dolara kadar geriledi ve günlük kaybı yüzde 16.3 oldu. Son 5 gündeki kayıpları yüzde 34.6’yı bulan Bitcoin, 18 Kasım’dan bu yana en düşük değerine ulaştı. Öte yandan sanal para biriminin son 5 günde piyasa değerinde de 20 milyar doların üstünde kayıp meydana geldi. Ocak ayındaki kayıpları da yüzde 25’i bulan Bitcoin’in piyasa değeri bu senenin başından itibaren ortalama 65 milyar dolar azaldı.

530 MİLYON DOLAR ÇALINMIŞTI

Uzmanlar, Bitcoin’e regülasyon getirilmesi ve siber güvenlik endişelerine işaret ederek, bunun kripto paralarda sert düşüşe neden olduğunu vurguladılar. Geçen ay Çin, Güney Kore ve Hindistan hükümetleri sanal para birimlerine yeni regülasyonlar getireceklerini duyurmuştu.

Ayrıca, pazar günü Japonya’daki Bitcoin hizmet şirketi Coincheck’ten siber saldırı neticesi 530 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı. ABD’li yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, geçen hafta yaptığı açıklamada, Bitcoin fiyatındaki hızlı artış sebebiyle sanal para biriminin piyasa değerinin gerçek değerini aşarak “balon” olarak isimlendirilen seviyede işlem gördüğü ile ilgili uyarıda bulunmuştu.

ETHEREUM 900 DOLARI GÖRDÜ

Kripto para birimleri arasında değer kaybı yaşayan yalnızca Bitcoin olmadı. Son bir ay içinde 1500 dolara çok yaklaşan ve ardından iniş ve çıkışlar kaydeden Rus kontrollü Ethereum, son 7 günde yüzde 23 değer kaybı yaşadı. Ethereum’un değeri 900 dolara kadar düştü. Kripto paranın piyasa değeri ise ortalama 140 milyar dolardan 88 milyar dolara kadar düştü.

RIPPLE’I DA VURDU

Son dönemde fiyatı yüzde 11.9 düşen Ripple çok uzun bir süreden sonra 1 doların altına indi. Son 7 günde ise değer kaybı yüzde 35.50 seviyesinde.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz