Bitlenme Nedenleri Ve Tedavisi

Yarım kanatlılar alt takımından insanların ve memeli hayvanların vücudunda asalak olarak yasayan bir eklem bacaklı türüdür. Özellikle kuşlar üzerinde hayatını daha çok sürdürmekle beraber insan derisi üzerine de çok çabuk uyum sağlayarak yaşamlarının sürdürürler.


Bitlenme Nedenleri Ve Tedavisi

Bitler insan derisi üzerinde bulunan gözeneklerden çıkan yağlar, deri parçacıkları ve kanla beslenirler. Yumurtadan çıktıkları andan itibaren erişkin bir bit özelliği gösterirler. Yumurtaları salgıladıkları sümüksü yapı ile özellikle insan saçına sıkı bir şekilde tutunmalarını sağlar. Halk arasında sirke diye adlandırılan bu yumurtalar dışarıdan kimyasal koruyucu herhangi bir madde uygulanmazsa sacdan kolay kolay ayrılmazlar ve bu durum insan yaşamını da toplum içerisinde olumsuz etkilemektedir. Bitler bit tükürüğü ile oldukça hızlı bir şekilde çoğalır ve aylarca insan derisi üzerinde yaşamlarını sürdürebilirler. Daha çok ense bölümü ve kulak arkasında bulunan saçlara yerleşen bit yumurtaları ortalama iki hafta içerisinde olgunlaşır ve gözle görülür hale gelerek bitlenmeyi oluşturur. Bitler insan kanını emerek kaşınmaya neden olurken varlıkları ile insan psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Bitlenme Neden Olur?

Bitlenme, genellikle hijyen eksikliğinden kaynaklanmakla birlikte üzerinde bit bulunduran bir kişi ile yakın temas halinde de bulaşabilir. Bitler zıplamaz veya uçamaz bu nedenle tolu taşıma alanlarında okullarda veya yakın temas halinde bulunduğunuz insanlarda bit ar ise bulaşma olasılığı da artmaktadır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bit tedavisinde bitlerin yok olmasının sağlarken yumurtalarında bitlerle birlikte yok edilmesi gerekir. Bunun için geliştirilmiş özel ilaçları kullanmak mümkün.

  • Tek uygulama ile kısa yoldan etkili sonuç veren ilaçları kullanmak
  • Düzenli uygulama yaparak saça tekrar yerleşmesini sağlamak
  • Saçın kolay taranabilir olması
  • İlaç kullanıcıya yan etki yapmamalı
  • Çocuklar için güvenli olan ilaçların tercihi

Korunma Yöntemleri Nelerdir?

  • Evde kullanılan saç fırçası taraklar ve tokalar bu ilaçlı su ile yıkanmalı
  • Yastık yorgan örtüleri yıkanmalı ve havalandırılmalı
  • Saçlar her hafta düzenli olarak ilaçlanmalı ve özel tarağı ile taranmalı
  • Sirke yöntemi, bitler tamamen yok oluncaya kadar devam ettirilmelidir.
GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz