BM’den Arakanlı mülteciler ile ilgili açıklama

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Fillipo Grandi, Arakan’da yaşanan vahşet sonucunda 430 bin kişinin evlerini terk ederek mülteci konumuna düştüğünü söyledi.


BM’den Arakanlı mülteciler ile ilgili açıklama

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Fillipo Grandi, dünyada şuan en büyük mülteci sorunu olarak toplu göç olmasından dolayı Arakan Müslümanlarının olduğunu, bu konuda acil olarak önlemler alınması ve mülteci akınının durmasına yönelik girişimler ve adımlar atılması gerektiğini açıkladı. Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde olan mülteciler için büyük sorunlar ve zorlukların yaşandığı gözler önünde olurken, başta mültecilerin kendileri için olmak üzere göç ettikleri ülke vatandaşları ve ekonomisi içinde büyük zorluklar söz konusu oluyor. Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Fillipo Grandi, bunun farkında olduklarını, açlık ve benzeri hijyen sorunlarını gidermeye yönelik adımlar attıklarını belirterek, asıl öncelikli adımlarının göçü durdurmak ve Bangladeş’e gelen mülteci sayısını engellemek olduğunu açıkladı.

430 BİNDEN DAHA FAZLA MÜLTECİ GELDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Fillipo Grandi, Müslümanların yakılması, katledilmesi ve benzeri saldırılara uğramasının hemen ardından Myanmar’dan Bangladeş’e 430 bin mültecinin geldiğini açıkladı. Grandi, acı çeken Arakanlı Müslümanların bu acılarının önüne geçmek ve çözüm bulmanın uzun vadeli bir süreç olduğunu, ancak önüne geçebilecek ve çözebilecek olan mevcut Myanmar hükümetinin kısa sürede sorunu çözebilecek olduğunu açıkladı.

TÜRKİYE YARDIM ELİNİ UZATTI

Arakanlı Müslümanların yaşadığı soykırım ile ilgili olarak Türkiye tüm dünyaya yaşanan olayları duyurmaya çalıştı. Türkiye ayrıca çeşitli yardım örgütleri vasıtası ile bölgede mağdur durumda olan Müslümanlara gerek tekstil gerek gıda ürünleri göndererek bir çok konuda yardımcı olmaya çalıştı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Arakan’da protestocular polisle çatıştı! 7 ölü 12 yaralı

Arakan’da protestocular polisle çatıştı! 7 ölü 12 yaralı

Myanmar'ın Arakan bölgesinde polisin göstericilere ateş açması neticesi 7 protestocunun yaşamını yitirdiği, 12 kişinin yaralandığı bildirildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz