Bodrum’da siyanürden daha zehirli balık oltalara takılmaya başladı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde balıkçıların ağlarına takılan bir balık çeşidi korkuya sebep oluyor. “Siyanürden 50 kat daha zehirli” olduğu söylenen ve asıl yaşam alanı Hint Okyanusu olan bu balık çeşidinin ağlara sürüler halinde takılmaya başladığı görüldü.


Bodrum’da siyanürden daha zehirli balık oltalara takılmaya başladı

Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’nde balıkçıların ağlarına sürüler halinde balon balıklarının takılması şaşırttı.

Siyanürden 50 kat daha zehirli olduğu, yenildiğinde öldürücü olan, her biri yaklaşık 50 santimetre boyunda, 3 kilo ağırlığındaki balon balıkları, 6-7 sene öncesine kadar tek tük görülürken, şimdilerde sürüler halinde görülmeye başlandı.

Ağlarına 20 balon balığı takılan Bodrumlu kaptan ve balıkçı Halil Aktaş (56), “Balon balıklarını bir çuvala doldurup, karaya çıkardım. Sonrasında da derin bir çukura gömdüm” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Bodrum Yarımadası Çevre Platformu Sözcüsü de olan Aktaş, “Bu kadar çok balon balığını ilk defa bir arada gördüm. Hint Okyanus’undan geldiğini bildiğimiz bu balıklar her türlü canlıyı öldürebilecek kuvvette zehire sahip. Yörede bilinmeyen balık olduğu için lüzumlu uyarı ve sık sık duyuruların yapılarak tedbir alınması koşul” şeklinde konuştu.

Yalıkavaklı balıkçı ve kaptan Hasan Özer (68) ise son dönemlerde ağlarına sürüler halinde takılan balon balığı problemini balıkçılar olarak dün toplanıp, konuştuklarına dikkati çekti.

Özer, “Çocukluğumdan beri balıkçıyım. Başka bir işim de yok. Fakat, bu şekilde bir şeyle ben ilk defa karşılaştım. Balon balığının sürüler halinde yakalanması ürkütücü. Biz balığı tanıyoruz, ama bilmeyenler için çok tehlikeli. Hatta siyanürden de tehlikeli. Geçtiğimiz birkaç gün önce amatör bir balıkçının yakalayıp karaya attığı balon balığını yiyen iki kedi öldü. Balıkçılar olarak ne yapacağımızı şaşırdık” diyerek konuştu.

Bodrum’da restoran işleten, Bodrum İYİ Parti İlçe Başkan Yardımcısı Nevzat Kanberoğlu (46), çocukluğundan beri kıyıdan olta ile balık avladığına dikkati çekti.

Kanberoğlu şunları belirtti: “Son zamanlarda bölgemizde balon balığı popülasyonu şaşılacak derece çoğaldı. Yalnızca Yalıkavak’ta değil, Bitez Limanı ve çevresinde de sürüler halinde dolaşıyorlar. Sayıları her geçen gün hızla çoğalıyor.”

“Bu tür kuvvetli çene yapıları ile öbür balıklara da saldırdıkları için ‘katil balık’ diyoruz. 5 kiloya kadar büyüklükte balon balığı yakaladığımız oluyor. Sosyal medyadaki gruplarımızda sık sık paylaşarak avlanmaya yeni başlayanlara balon balığı ile alakalı uyarılar yapıyoruz.”

“Havaların bu sene sıcak gitmesi, deniz suyunun mevsim normallerinin üstünde sıcak olması, balığın üremesini arttırdı. Yarımada’nın her yerinde bu balıktan artık görülüyor. Bu tür ile yaşamaya alışmak zorundayız.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz