Bolu’da esen kuvvetli rüzgar ağaçları kökünden söktü!

Bolu’da, toprağın yumuşaması ve güçlü esen rüzgarlar sebebiyle ormanlık bölgelerde yüzlerce ağaç köklerinden sökülerek yıkıldı.


Bolu’da esen kuvvetli rüzgar ağaçları kökünden söktü!

Bolu’da havaların ısınmasıyla beraber yüksek kesimlerde eriyen karlar toprağın yumuşamasına ve gevşemesine neden oldu. Toprağın gevşemesiyle beraber Ocak ayı içerisinde güçlü esen rüzgarlar, çam ve köknar ağaçlarıyla kaplı olan ortalama 30 bin metreküp civarındaki yüzlerce ağacın devrilmesine neden oldu.

Konuyla alakalı açıklama yapan Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, “Aladağ İşletme Müdürlüğü’müzün Alabarda ve Ardıç Orman İşletme Şeflikleri, Seben İşletme Müdürlüğü’müzün Taşlıyayla Şefliği’nde oluşan ani rüzgar sebebiyle ormanlarımızda ciddi miktarda devrikler oldu. Devrik tespit çalışması yapılıyor. Tahminen 30 bin metreküp civarında devrik oluşmuş vaziyette” şeklinde konuştu.

Devrilen ağaçlarla alakalı tespit çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Keskin, “tespit çalışmalarını sonuçlandırıp, ağaçların böceklenip öbür ağaçlara zarar vermemeleri, kendilerinin de değer kaybına uğramamaları için hızlı bir biçimde yöredeki kooperatif ve köylülere ürettirerek orman emvallerinin piyasaya arzını sağlayacağız. Devriklerin yarattığı boş alanlarda da en geç Sonbahar’da yeni dikimleri gerçekleştirerek bu sahaları tekrardan ağaçlandırmış olacağız” dedi.

Rüzgar sebebiyle devrilen ağaçların kullanımıyla alakalı de bilgi veren Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin şunları kaydetti:

“Ağaçların devrildiği alanlar traktörlele ulaşım sağlayabileceğimiz bölgelerde. Ağaçlar oldukları yerde tomruk, sanayi, kağıtlık odun olarak 4-5-6 metre boylarında bölümlenerek traktörlerle yol kenarına getirilip, kamyonlarla orman satış depolarına taşınacak.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz