Bodrum büyük bir deprem bekliyor

Prof. Dr. Ahmet Ercan yaptığı açıklamada Bodrum bölgesinde büyük bir deprem beklediğini ifade ederek vatandaşları uyardı.


Bodrum büyük bir deprem bekliyor

Dün Bodrum’da yaşanan deprem bölgeyi ardı ardına sallarken bölgede yaşayan yerli ve yabancı turistler panik halinde ne yapacaklarını şaşırdı. Bodrum’da 4.4 büyüklüğündeki deprem sonrasında vatandaşların sokaklara akın ettikleri ifade edilirken, birçok vatandaşın arabalarına bindikleri ve bölgeyi terk ettikleri gözlemlendi. Tatilciler zaten havaların soğuması ile birlikte evlerine dönmeye gün sayarken, birçok yerli turist yaşanan depremin ardından otel sürelerinin de günlük olarak belirlenmesinin etkisi ile birlikte depremi bir mana gibi görerek bölgeyi terk etmeye karar verdi. Yabancı turist sayısında artış olduğu bilinirken, yabancı turistlerin otellerinden dışarı çıktıkları ve Bodrum sokaklarının akşam saatlerinde kalabalık olduğu ifade edildi.

DAHA BÜYÜK BİR DEPREM BEKLENİYOR

Bodrum’da yaşanan depremin hemen ardından Prof. Dr. Ahmet Ercan tarafından yapılan açıklamada ise Bodrum ve yakınlarında kendisinin daha büyük bir deprem beklediğini, bu bölgede yaşanan depremlerin yakından izlenmesi gerektiğini açıkladı. Bölgede uzun süredir çalışmalar yürüten Ercan yapılar ile ilgilide vatandaşları uyararak biran önce yenileme çalışmalarının yapılması gerektiğini belirtti.

HAZIRLIK YAPMAK GEREKİYOR

Deprem uzmanlarına göre bölgede yaşanan depremlerin arkasında yatan sebepler ve nedenler bilinmezken, büyük depremlere karşı binaların onarımı ve yenileme işlemlerinin daha kısa sürede ve daha çabuk tamamlanması gerekiyor. Bunun için öncelik verilmesi gereken yapılar ile ilgili inceleme yapılması ve bir düzen çerçevesi altında biran önce iyileştirme çalışmalarına başlanması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir
Zorunlu Deprem Sigortası asgari prim tutarı değişti

Zorunlu Deprem Sigortası asgari prim tutarı değişti

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında asgari prim tutarları tekrardan yapılandırıldı. Bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı 190 bin lira olarak belirlendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz