Brent petrol son yılların en yüksek seviyesini gördü

Brent petrolün varili, bir önceki güne göre bir dolar yükselerek 2015 senesinin Mayıs ayından bu yana ki en yüksek seviye olan 69,15 dolardan işlem görüyor.


Brent petrol son yılların en yüksek seviyesini gördü

Brent petrolün varil fiyatı 2015 senesinin Mayıs ayında 70 dolar seviyesinde seyrediyordu. Dün 68,22 dolardan güne başlayan ve en yüksek 69,06 doları gören Brent petrolün varil fiyatı, bu sabah 69,11 dolardan açıldı. Brent petrolün varili, saat 09.38 itibarıyla yüzde 0,05’lik kısmi artışla 69,15 dolardan işlem görmeye başladı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili ise 63,46 dolardan alıcı buldu.

Uzmanlar, bu senenin sonuna kadar uzatılacak olan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya’nın üretim kesintisi anlaşmasının, küresel petrol piyasasında arz fazlasını azaltarak fiyatların yükselmesinde mühim rol oynadığına dikkati çekti. ABD’de özellikle kaya petrolü üretiminin azalacağı beklentilerinin de fiyatların yükselişini destekleyebileceğini söyleyen uzmanlar, bu ülkenin ham petrol üretiminin yükselmesi vaziyetinde fiyatlarda tekrar aşağı yönlü hareket gözlenebileceğine işaret ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 69,18 ile 69,20 dolar aralığının direnç, 69,14 ile 69,16 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği söyleniyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Petrol fiyatları İran olayları yüzünden tavan yaptı

Petrol fiyatları İran olayları yüzünden tavan yaptı

Uluslararası kullanılan Londra Brent türü ham petrol ile ABD'nin Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı son 2,5 senenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz