Brent petrolün varil fiyatı haftanın son gününde çakıldı

Brent petrolün varil fiyatı, uluslararası piyasalarda haftanın son işlem gününde 64,36 dolardan işlem görerek sert bir düşüş sergiledi.


Brent petrolün varil fiyatı haftanın son gününde çakıldı

ABD’nin artan imalatı OPEC’in arz kısıntısını önemsizleştirdi, petrol fiyatları 71 dolardan 64’lere geriledi.Petrol fiyatları İran’ın imalat artırma planları açıklaması ve ABD ham petrol imalatının rekor seviyeleri görmesinin sonrasında küresel arzda keskin artış endişelerinin güçlenmesiyle düşüşünü altınca güne taşıdı.

Dün 65,27 dolardan güne başlayan ve en yüksek 65,57 doları gören Brent petrolün varil fiyatı, bu sabah 64,37 dolardan açıldı. Brent petrolün varili, saat 09.12 itibarıyla yüzde 0,01 azalarak 64,36 dolardan işlem görmeye başladı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 60,54 dolardan alıcı buldu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) Çarşamba günü açıklanan verilerine göre, ABD’nin ham petrol imalatı 27 Ocak-2 Şubat’ta, bir önceki haftaya göre günlük yaklaşık 332 bin varil artışla 10,25 milyon varile yükseldi. Böylece ABD’nin günlük ham petrol imalat miktarı ülke tarihindeki en yüksek seviyeye ulaşıp rekor kırdı.

Uzmanlar, ABD’nin artan petrol imalatının küresel petrol fiyatları üstünde baskı yaratmaya devam edeceğine dikkati çekiyor. Brent petrolde teknik olarak 64,45 ile 64,57 dolar aralığının direnç, 64,21 ile 64,34 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği söyleniyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz