BTK’dan Afrin operasyonu için sosyal medyaya ayarı!

Zeytin Dalı Harekatı’na karşı sosyal medyadaki olumsuz paylaşımlar sebebiyle gözaltı kararları alınırken, Twitter, Facebook ve YouTube sorumluları konuyla alakalı uyarıldı. Yetkililerin Türkiye’den gelen taleplere olumlu yanıt verildiğini öğrenildi.


BTK’dan Afrin operasyonu için sosyal medyaya ayarı!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’nda, askeri planlamaların yanı sıra internetten ve sosyal medya ağları üstünden yürütülen karşı harekât, kara propaganda, spekülasyon ve manipülatif girişimlere karşı da etkili bir sivil mücadele yürütülüyor. Devletin alakalı, yetkili kurumları anbean interneti sıkı biçimde kontrol ediyor; sakıncalı içerikleri yasal ve hukuki yetkileri çerçevesinde bertaraf ediyor.

BTK: Anında müdahale ediliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Mehmetçiğin sahadaki başarılı ve aynı zamanda oldukça zorlu operasyonunu etkileyecek, cephedeki askerlerin moralini bozacak, iç ve dış kamuoyunu manipüle edecek yalan-yanlış, sakıncalı, spekülatif sosyal medya içeriklerine anında müdahale ediyor. Yasal olmayan ve amaçlı yayın yapan internet sitelerinin yanı sıra internetin her mecrası, sosyal medya ağları ve paylaşımları çok yakından izleniyor.

Habertürk gazetesinde yer verilen habere göre BTK, belirlenen kişisel hesapları ve kullanıcılarını başsavcılığa bildiriyor. Başbakanlık kararıyla Twitter, Facebook ve Youtube’daki zararlı içerikler engelleniyor, erişime kapatılıyor, yayılması önleniyor. Başsavcılık, kullanıcısı tespit edilen hesaplarla alakalı hemen hukuki işlem yapıyor. Hesaplar engellendikten sonra kanun gereği 24 saat içinde mahkemeden karar çıkarılıyor.

Ağır davransalar da pozitif cevap veriyorlar

Facebook, Twitter ve Youtube da bu konuda Türkiye tarafından uyarıldı. Bazı içeriklerin kaldırılmasında küresel firmalar ağır davransa da bu konuda Türkiye başarılı bir performans sergiledi. Tabiri caizse ağır aksak da olsa bu firmalar Türkiye’nin isteklerine pozitif cevap veriyor. Bir yetkili, HABERTÜRK’e “Zararlı, sakıncalı, yalan, manipülatif içerikler hemen kaldırılmazsa geniş kitlelere yayılmasının önüne geçmekte geç kalınabiliyor. Bu sebeple çok hızlı ve proaktif davranıyoruz” değerlendirmesini yaptı. Terör örgütünün, harekâtın özellikle şehir merkezlerine doğru ilerlemesiyle sivilleri kalkan olarak kullanacağı ve bu konuda siviller üstünden yalan propaganda yapabileceği ifade ediliyor.

Terör örgütü ve yandaşları bilgi topluyor

İletişim evreninin çok geniş kanallarının olduğu bir ortamda yürütülen harekâtta, terör örgütü PKK/YPG ve yandaşları da boş durmuyor. Özellikle yazılı, görsel ve sosyal medyada yer verilen TSK birliklerinin vaziyeti, konumları, operasyona ilişkin ayrıntılar, silah-teçhizat bilgileri, üslenme bölgeleri, operasyonun istikametine ilişkin bilgiler yakından takip ediliyor. Bu konuda ayrıntı bilgilerin paylaşılmaması ile alakalı askeri yetkililer de uyarıda bulunuyor. Bu sebeple siber alanda, kamu düzeni ve milli güvenlik gerekçesiyle Başbakanlık koordinasyonda çok mühim bir sivil harekât da yürütülüyor. Şu ana kadar dışarıdan ya da yabancı istihbarat servislerinden herhangi bir siber atak ya da saldırı belirlenmiş değil fakat Türk istihbarat birimleri de bu mücadelede etkin biçimde görev yapıyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin'in kuzeybatısında bulunan Ali Bekki köyünü ele geçirdi. Köyde yakalanan YPG'li teröristin resimleri yayınlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz