Çabuk Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Hemen hemen herkesin en sık karşılaştığı saç problemlerinden biri olan kırık saç uçları kabus haline gelebiliyor. Peki saçlar neden kırılıyor? Özellikle yaz aylarında saç kırılmaları daha fazla olabiliyor.


Çabuk Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Güneş, deniz ve tuzlu, havuz gibi faktörlerin yanı sıra saçlara uygulanan fön, maşa, düzleştirici gibi aletler ısıdan dolayı saç uçlarını çok fazla kırıyor. Alınacak tedbirler arasında 2-3 ayda bir saç uçlarından 1-2 cm kestirmek biraz da olsa iyileşmesini, kısmen de iyi görünmesini sağlayacaktır.  Saçları sadece kestirmek kalıcı bir çözüm değildir. Saçları kökten de beslemek gerekir. Kullanılan ürünlerin doğru ürünler olması önemlidir. Ayrıca güneşe çok fazla maruz kalınacaksa şapka takılabilir. Bu bir koruma sağlar. Saç derisinin kurumaması için saçlar sıcak su ile yıkanmamalıdır. Sıcak su saçların en büyük düşmanıdır. Saçlar ıslakken fırçalamamak da bir tedbirdir.  Saçlar için üretilen ürünler kozmetik mağazalarında ve eczanelerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünlerden kendi saç tipinize en uygun olanı seçmek ve mümkünse organik ürünler tercih etmek saçları onaracaktır. Bunların yanı sıra saç bakım yağlarını kullanmak da saçlar için etkili olacaktır. Saçlara bakım yapacak yağlardan bazılarını şu şekilde sıralanabilir:   

Argan Yağlı Saç Maskesi: 1 tatlı kaşığı argan yağı, 2 çorba kaşığı zeytin yağı, 1 tatlı kaşığı ısırgan tohumu yağı  

Uygulanışı:  Tüm malzemeler karıştırılır. Hazırlanan maske saç uçlarına masaj yaparak uygulanır. Saçlar bir havlu ile sarılıp 1 saat kadar bekletilerek ılık su ile yıkanır.   

Sıcak Yağ Bakımı:  2 yemek kaşığı zeytin yağı ısıtılarak saç derisine yedirilerek sürülür. Sürdükten sonra ıslatılan bir havlu ile saçlar sarılır. Havlu soğudukça işlem 2-3 kez tekrarlanır. En son saçlar yıkanarak işlem tamamlanır.   

3)Maya Maskesi:  1 paket yaş maya (eğer evinizde yoksa 1 paket kuru maya da olabilir.), 1/2 su bardağı kefir, 1 tatlı kaşığı bal

Uygulanışı: Bütün malzemeler karıştırılarak karışımın bir süre mayalanması beklenir. Baloncuklar oluştuğunda karışım hazır demektir. Saçlara dipten uca kadar yedirerek uygulanır. Saçlara bir poşet geçirilerek bekleyebildiğiniz kadar, (ne kadar çok beklerse o kadar iyi) bekledikten sonra ılık su ile saçlar yıkanır.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz Saç Modelleri

Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz Saç Modelleri

Evde saç yapımı oldukça kolaydır. Bakımlı kadınlar için vazgeçilmez olan saç bakımı ev ortamında da büyük önem taşır. Saç modelleri evler için de ayrı ayrı modellerden oluşmaktadır. Ev haline uygun rahat ve kolay yapılan modeller ile birkaç pratik adımda farklı modeller yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz