Çalışan annelere kreş desteği bin liraya çıkarılıyor

Hükümet tarafından kadınların istihdamını artırmak amacıyla verilen kreş desteği yeni dönemde bir adım daha öne çıkarılıyor ve destek bin liraya yükseltiliyor.


Çalışan annelere kreş desteği bin liraya çıkarılıyor

Ekonomi paketi kapsamında işverene brüt asgari ücretin yüzde 15’ine kadar bu seneki rakamlar üstünden 300 liraya kadar olan tutar içinden kadın çalışana sağlanan kreş desteği ücret gelirinden düşülecek. Hükümet bu desteği bir adım öteye taşıyarak yüzde 50’ye çıkaracak. Böylece kreş desteğindeki tutar bin liraya ulaşacak.

KADIN İSTİHDAMINA DESTEK

Kreş desteğine yönelik istekleri anımsatan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bakanlar Kurulu’na bir yazı yazmak suretiyle bu oranı yüzde 50’ye kadar çıkarma ile alakalı bir düzenleme yapmak istiyoruz. Bu, kadın istihdamına destek olan son derece mühim bir düzenleme” diyerek konuştu. Bakan Ağbal, bu sene 11.8 milyon çalışana asgari ücret desteği vereceklerini belirtti.

VERGİ DIŞINDA BIRAKIYOR

Kadınların çalışma yaşamına katılmasının teşviki maksadıyla işverenlerce okul öncesi çağındaki çocuklar için verilen ve ücretin bir parçası olan kreş ve gündüz bakımevi hizmeti vergi dışı bırakılıyor. Buna göre işverenlerce kreş ve gündüz bakımevi hizmeti verilmek suretiyle doğrudan yahut asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 15’ini geçmemek üzere sağlanan menfaatlere gelir vergisi istisnası sağlanıyor. Öte yandan belediyelerde de kreş desteği ve toplum faydasına çalışanlar için de destek verilecek. (Sabah)

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kuzey Kore, Ponpon Kızlar İddialarıyla Karıştı!

Kuzey Kore, Ponpon Kızlar İddialarıyla Karıştı!

Güney Kore'de gerçekleştirilen Kış Olimpiyat Oyunları devam ederken, Kuzey Koreli ponpon kızların ülkelerinde cinsel ilişki kölesi olarak kullanıldığı iddiaları gündemi sarstı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz