Çalışan anneye çocuğu için 400 lira kreş yardımı

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “Kadınlarımızın sanayi kuruluşlarında iş gücüne katılımının gerçekleşmesi için çocuğu olanlara kreş yardımı yapılacak” dedi.


Çalışan anneye çocuğu için 400 lira kreş yardımı

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, çalışan kadınların sanayi kuruluşlarında iş kuvvetine katkı temin etmek için bazı teşvikler getirdiklerini söyleyerek “Çocuklarının kreşlerde kalması için ayda 400 TL yardım yapılacak” şeklinde konuştu.

“KADINLARIN İŞ DÜNYASINA KATILIMI İÇİN TEŞVİKLER GETİRDİK”

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük probleminin işsizlik olduğuna vurgu yapan Uzunkaya “İstihdama yönelik meslek kuruluşları 4 defa toplandı. Burada alınan kararlarla eğitim ve iş kuvveti, piyasa, özellikli eleman yetiştirilmesi ve 2017 senesi değerlendirilmesi yapıldı. Rize açısından nasıl geçtiğini, neler meydana geldi bunları değerlendirdik. Rize Üniversite mezunu kadınların en yüksek istihdam sağlandığı il olarak göze çarpmakta. Türkiye olarak kadın istihdamında en yüksek başarıyı gösterdik. 2017 senesinde 1 milyon 57 bin 249 kişiye istihdam sağladık. 2018 senesine daha geniş kapsamla girmiş bulunmaktayız. Geçtiğimiz sene teşvikler alaka ve ilgi gördü. Kadınlarımızın sanayi kuruluşlarında iş kuvvetine katılımının sağlanması için bazı teşvikler getirdik ve çocuklarının kreşlerde kalması için ayda 400 TL yardım yapılacak” diyerek konuştu.

“HER İŞ VE İŞÇİ İÇİN TEŞVİK VERİYORUZ”

Uzunkaya, her iş ve işçi için 773 TL teşvik verildiğini söyleyerek “Bunu 883 TL’ye çıkardık. Bu kapsamda teşviklerimiz 2 bin TL’ye kadar çıktı. 54 TL olan harçlığı 61 TL’ye çıkardık. Küçük esnaf hakkında olarak üretimde ustalık belgesi alanlara 1 ay iş yeri öbür aylarda ise İŞKUR ücret ödeyecek. Kurs süreleri 8 ay olarak tespit edildi ve bu süre kurslara katılanlara günlük yevmiye olarak 61 TL ödenecek. Kadınlarımızın sanayi kuruluşlarında iş kuvvetine katılımının sağlanması için bazı teşvikler getirdik ve çocuklarının kreşlerde kalması için ayda 400 TL yardım yapılacak. Bu sene istihdam rakamları daha yukarıya çıkacak” dedi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
İşkur 142 bin işçi arandığını açıkladı

İşkur 142 bin işçi arandığını açıkladı

Türkiye'nin in en büyük sorunlarından biri olan işsizlik ile alakalı İŞKUR yeni bir adım attı ve 142 bin kişiye istihdam sağlanacağını duyurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz