Çalışanlar artık işvereni direk mahkemeye veremeyecek

Yeni yılla beraber iş davalarında yeni bir dönem başladı. Bundan sonra çalışanlar mahkemeye gitmeden önce arabulucuya gitmek zorunda. Ortalama 400 bin uyuşmazlık dosyası önce arabulucuya gönderilecek, uzlaşı sağlanamazsa yargı yoluna gidilecek.


Çalışanlar artık işvereni direk mahkemeye veremeyecek

İşçi-işveren davalarında artık yeni bir dönem başladı. Yeni seneyle beraber taraflar dava açmadan önce arabulucuya gitmek mecburiyetinde. Uygulamanın ilk günü Bakırköy Adliyesinde gerçekleşti. Arabuluculuk uygulamasıyla, mahkemelerin yükünün azaltılması ve daha hızlı çözüme ulaştırılması amaçlanıyor.

Peki süreç nasıl işleyecek?

İş sözleşmesi feshedilen çalışan, mahkemeye gitmeden önce fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde işe iade isteğiyle arabulucuya başvurmak mecburiyetinde. Arabulucu görevlendirildikten sonra üç hafta içinde karar verilmesi gerekiyor. Arabuluculuk uygulaması sonunda anlaşmaya varılırsa, uzlaşma belgesi düzenlenecek ve taraflarca imzalanacak. Arabuluculuk süreci neticesinde işçi ve işveren işe iade ile alakalı uzlaşamazsa, arabulucu tarafından son tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren iki hafta içinde iş mahkemesinde dava açılabilecek. İşe iade istekleri gibi, ihbar ve kıdem tazminatı, fazla çalışma ücreti, ücretli izinde maaş, genel tatil ücretleri ve tazminatlar gibi ihtilaflar da öncelikli olarak arabulucuya başvurulması gereken konular arasında yer alıyor. Arabulucuya müracaatta ücret ödenmeyecek. Anlaşma sağlanırsa ücret tutara göre tespit edilecek. Bağımsız ve tarafsız arabulucular sayesinde problemler hem daha kısa zamanda hem de mahkeme masraflarına gerek kalmadan daha az maliyetle çözülebilecek.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
FETÖ mağduru subaylar görevlerine geri dönemiyor!

FETÖ mağduru subaylar görevlerine geri dönemiyor!

TSK'da gündeme gelen FETÖ itirafçısı subayların görevlerine iadesi sorunu devam ederken bu kez de FETÖ'cülerin kumpaslarıyla mağdur duruma gelen subayların görevlerine dönüşleriyle alakalı bir gelişme yaşandı. Danıştay 12. Dairesi, aylardır üniformalarına kavuşacakları kararı bekleyen FETÖ mağduru 7 subayla alakalı dosyaları, son görev yerlerinin olduğu idare mahkemelerine gönderme kararı verdi. Bu karar, benzer durumdaki yüzlerce subayın orduya yeniden dönüşünü 1 sene daha erteleyecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz