Çavuşoğlu’ndan IKBY hakkında dikkat çeken açıklama

Çavuşoğlu, yapmış olduğu konuşmasında Türkiye’nin Barzani tarafından yapılacak bir saldırı ve eyleme her zaman hazır olduğunu söyledi.


Çavuşoğlu’ndan IKBY hakkında dikkat çeken açıklama

Kuzey Irak’ta çözüm sürecinden bu yana destek verilen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Barzani’nin geçtiğimiz haftalarda yasadışı yollardan gerçekleştirmiş olduğu bağımsızlık referandumu Türkiye’de hükümet tarafından çok büyük bir yanlış olarak değerlendirildi. Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu Barzani’nin sergilemiş olduğu tavırdan dolayı Türkiye’nin her an tetikte olduğunu ifade ederek herhangi bir saldırı ihtimaline karşı Türkiye’nin direk karşılık vereceğini söyledi. Kuzey Irak ve Irak yönetimine her daim destek verdiklerini açıklayan Çavuşoğlu, bu desteklerini IKBY’nin yanlış anladığını öne sürdü.

SAĞLANAN DESTEĞİ IKBY TAMAMEN YANLIŞ ANLADI

Bölgede huzurun sağlanması ve güvenliğin korunması için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Barzani’ye destek verildiğini kabul eden Çavuşoğlu, bu desteği hayalî emeller peşinde koşulması için verilmediğini bölgedeki huzurun sağlanması için verildiğini söyledi. Ayrıca hiçbir zaman bölgede bağımsız bir Kürt devletine izin vermeyeceklerini açıklayan Çavuşoğlu böyle bir hamle karşısında Türkiye’nin de harekete geçeceğini dile getirdi.

TÜRKİYE BÖLGEDE BULUNAN TÜRKMENLERE SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAK

 Türkiye’nin Kuzey Irak’ta Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimine karşı bir harekâtın olup olmayacağı konusunda da sorulara Çavuşoğlu cevap verdi. Aynı zamanda Çavuşoğlu, Irak’ta ve Irak’ın kuzeyinde bulunan Türkmenlere yönelik teröristler tarafından gerçekleştirilecek olan bir saldırı söz konusu olduğu takdirde Türkiye’nin o an tereddüt etmeden müdahale edeceğini belirterek Irak ve Suriye’deki Türkmenlere sonuna kadar sahip çıkaracağını ifade etti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kudüs zaferi Çavuşoğlu’nu güldürürken BM Büyükelçisi ne yapacağını şaşırdı

Kudüs zaferi Çavuşoğlu’nu güldürürken BM Büyükelçisi ne yapacağını şaşırdı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Kurulunda gerçekleştirilen Kudüs oylaması neticesini gülümseyerek karşılarken, BM Büyükelçisi Nikki Halley'in huzursuzluğu adeta yüzüne yansıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz