Cezaevlerinde uygulanacak olan tek tip kıyafete yönetmelik engeli!

Cezaevlerinde tek tip kıyafet uygulaması için yönetmelik hazırlanamadı dolayısıyla uygulama da henüz başlatılıp yürürlüğe giremedi.


Cezaevlerinde uygulanacak olan tek tip kıyafete yönetmelik engeli!

Cezaevlerinde tek tip giysi için KHK’da öngörülen süre 26 Ocak’ta sona ermesine karşın halen alakalı yönetmelik çıkartılamadı dolayısıyla uygulama da başlatılmadı. Gecikmede, uygulama esnasında meydana gelmesi muhtemel sıkıntıların etkili olduğu söyleniyor.

26 OCAK SON GÜNDÜ

Cezaevlerinde tek tip giysi uygulaması yönetmeliğe takıldı. Düzenlemenin yasal dayanağı olan 696 sayılı Yasa Hükmünde Kararname’de (KHK) uygulama yönetmeliğinin bir ay içerisinde yayımlanacağı hüküm altına alınmıştı. Süre 26 Ocak’ta dolmasına karşın yönetmelik halen çıkarılamadı. Bu sebeple cezaevlerinde tek tip uygulaması başlamadı.

FETÖ TUTUKLULARINA AYRI RENK TULUM

OHAL kapsamında yayımlanan 696 sayılı KHK ile Terörle Mücadele Yasası kapsamına giren suçlar sebebiyle cezaevinde bulunanların, duruşmaya sevk için cezaevi dışına çıkartılmaları vaziyetinde tek tip giysi giymeleri düzenlendi.

Darbe suçlularının badem kurusu; öbür terör suçlularının gri renginde göğüs ve pantolon bölümü bitişik tulum giyeceği hüküm altına alındı. Kadın tutuklu ve hükümlülerin kıyafetleri ile kanun hükmünün uygulanmasına ilişkin öbür hususların 1 ay içinde çıkartılacak yönetmelikle düzenleneceği ifade edildi. Çocuklar ile hamileler, bu uygulamanın dışında tutuldu.

KADINLAR İÇİN HENÜZ KARAR VERİLMEDİ

KHK’da öngörülen süre 26 Ocak’ta sona ermesine karşın halen yönetmelik çıkartılamadı. Bu sebeple tek tip giysi uygulaması başlatılmadı. Erkek mahkûmların giyeceği tek tip giysiler cezaevlerine gönderilirken, kadın mahkûmların kıyafetleri ise yönetmeliğin çıkmaması sebebiyle henüz dikilemedi. KHK’da, kadın mahkûmların nasıl bir giysi giyeceğinin yönetmelikle belirleneceği ifade edildi.

GİYMEYENLER MAHKEMEYE GİDEMEYECEK

Yönetmeliğin gecikmesinde, uygulama esnasında meydana gelmesi muhtemel sıkıntıların etkili olduğu söyleniyor. KHK ile tek tip giysisi giymeyi reddeden yahut giysiye kasten zarar verenlere, ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma disiplin cezası verilmesi hükme bağlanmıştı.

Bu cezanın caydırıcı olmayacağı gibi tek tip giysi giymeyi reddeden mahkûmların duruşmalara katılmaması sebebiyle yargılamaların da uzamasına neden olabileceği kaydediliyor. Kısa bir müddet önce uygulama karşıtı sivil toplum kuruluşları tarafından bir platform da kurulmuştu.

TERÖRDEN YATAN 58 BİN 500 KİŞİYİ KAPSIYOR

Tek tip giysi uygulaması, darbecilerin yanı sıra FETÖ, PKK, DHKP-C, DEAŞ gibi terör örgütlerinin mensubu ve yöneticisi olmak suçlarından yargılanan toplam 58 bin 500 hükümlü ve tutukluyu kapsıyor.

Türk Ceza Kanunu’nun darbeye teşebbüsle alakalı suçları düzenleyen “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” başlıklı maddeleri kapsamında hükümlü ve tutuklu olanların badem kurusu renginde tulum giymesi hüküm altına alınmıştı. Yönetmeliğin çıkması vaziyetinde, darbeye teşebbüs suçlaması ile cezaevinde bulunan 6 bin 800 kişi badem kurusu renginde tulum giyerek duruşmalara katılacak.

“Silahlı terör örgütü kurmak” ve “silahlı terör örgütüne mensup olmak” suçlarından hükümlü ve tutuklu bulunan 51 bin 700 kişi ise gri renkte tulum giyerek hâkim karşına çıkacak. FETÖ, PKK, DHKP-C, DEAŞ gibi terör örgütlerine mensup olmak suçundan yargılanan bütün mahkûmlar, gri tulum giyecek. (Kaynak: Habertürk)

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, boşanma aşamasındaki eşi Emina'ya 15 milyonluk villayı bıraktı. Sandal'ın kendisinin de çalışma ofisinde konakladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz