Çiftçi kerevizi tarlada çürümeye terk etti

Kış aylarında sofraları süsleyen kereviz üretici tarafından pazarcıya 50 kuruştan satılıyor. Üretici ise kerevizi pazarda 3 liradan satışa çıkarıyor. Bu durum karşısında isyan eden çiftçi kerevizi tarlada çürümeye bıraktı.


Çiftçi kerevizi tarlada çürümeye terk etti

Kış sofralarının vazgeçilmez lezzeti kereviz tarlada 50 kuruştan, pazarda 3 liradan satılınca, para kazanamayan üretici mahsulünü çürümeye terk etti.

Karaciğer dostu olarak bilinen kereviz üreticisini üzdü. Pazarda kerevizin tanesi 3 liradan satılırken, çiftçi ise 50 kuruştan satıyor. Vaziyet bu şekilde olunca kerevizler tarlada çürümeye terk edildi. Sattıkları kerevizin masraflarını karşılamadığını söyleyen çiftçiler, 8 sene önce 1 lira 50 kuruşa sattıkları kerevizi bugün kilosu 50 kuruştan sattıklarını söyledi. Bursa’nın Osmangazi ilçesinin Çukurca kırsal mahallesinde kereviz hasadına başlayan üreticiler, tarlada 50 kuruş, pazarda 3 lira olduğunu görünce, kerevizleri toplamaktan vazgeçti.

“KEREVİZ EKİMİ HER SENE AZALIYOR”

Bu sene kerevizin üretici memnun etmediğini ifade eden Osmangazi Ziraat Odası Başkanı İsmail Altınkaya, “Kereviz yetiştirmesi meşakkatli bir mahsul. Ocak ayının sonunda tohumları ekilir. Haziran ayında sökülen çimler tarlalara ekilir, daha sonra gübre ve suyu atılır. Aralık ve ocak ayalarında hasadı başlar. Bunu sökmesi de ayrı bir dert. Karda toplanır. Bu kadar meşakkatli bir mahsulün bugünlerde piyasası dibe vurdu. Para etmediği için üretici tarladan mahsulünü sökemiyor, bu şekilde giderse ürün tarlada çürüyecek. Bu masraflı bir mahsul. Biz toplayıp hale gönderiyoruz. Orada da 50 kuruş ile 1 lira arasında satılıyor. Halde satılan üründen bize kesintili para geliyor. Yani yaklaşık kilosu 50 kuruşa geliyor. Bu da masrafları kurtarmıyor. Kereviz ekimi her sene azalıyor. Bu sene ekenler yıla ekmeyecek. Tarlada kilosu 50 kuruş olan kerevizin Bursa’da pazarda adedi 3 lira. Bu rakam İstanbul pazarlarında daha yüksek. Biz bu ürünün kilosunu 8 sene önce 1 lira 50 kuruş ila 2 lira arasında satıyorduk” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir
Antalyalı çiftçiler elektriği para ödemeden kullanacak

Antalyalı çiftçiler elektriği para ödemeden kullanacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve BAKA tarafından Antalya'ya 2,82 megavat gücünde güneş enerjisi santrali kurulacak. Santralden elde edilecek enerji, çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz