Çiftçilere 14,5 milyar liralık tarım hibesi geliyor!

Tarım ürünleri ve arzını artırmayı amaçlayan hükümet, çiftçilere 14,5 milyar lira nakit hibe verecek.


Çiftçilere 14,5 milyar liralık tarım hibesi geliyor!

Tarım sektöründe 2017 senesi gıda enflasyonu ve kırmızı et ithalatı gündemde mühim yer tutarken, bu sene tarım ürünleri imalat ve arzına yönelik mühim adımların atılması bekleniyor. Bu sene çiftçilere yüzde 50 mazot desteğinin yanı sıra 250 lira büyükbaş kesim desteği, küçük aile işletmesini büyütmek isteyenlere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği sağlanacak. Sene boyunca çiftçilere toplam 14.5 milyar TL nakit desteği verilecek.

TÜRKİYE’DE 24 MİLYON HEKTAR TARIM ALANI BULUNUYOR

Türkiye’de 24 milyon hektar tarım alanı, 14.6 milyon hektar mera varlığı bulunuyor. Ayrıca 3 milyonun üstünde çiftçi imalat yaparken, 121 milyon ton bitkisel imalat, 23 milyon ton hayvansal imalat, 161 milyar lira tarımsal hasıla, 16.3 milyar dolar tarımsal ihracat gerçekleştiriliyor. Geçen yıl doğal afetlerin negatif etkisi sebebiyle yüzde 2.6 küçülen tarım sektörü 2017’nin ilk 9 ayında yüzde 3.3 büyüdü.

TAHILI DA KAPSAYACAK

Geçen sene TARSİM’in teminat kapsamı genişletilirken, buğday ve meyve üretimiyle hayvancılık alanında teminatlarda mühim değişikliklere gidildi. Bu sene itibarıyla İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası bütün tahılları kapsayacak biçimde uygulanacak. Ayrıca, geçen sene toplam 6.1 milyon hektarlık 192 büyük tarımsal ova Bakanlar Kurulu kararıyla koruma altına alınırken, bu ovaların sayısının bu yıl 250’ye çıkarılması bekleniyor. Arazi toplulaştırmasının ilk başladığı 1961’den bu yana 6.1 milyon hektar alanda arazi toplulaştırılması tamamlanırken, 1.8 milyon hektar alanda da toplulaştırma çalışmaları devam ediyor. 2023’e kadar 14 milyon hektar arazinin toplulaştırılması hedefleniyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz