Çiftlik Bank paraları Kıbrıs’a kadar kaçırdı!

Çiftlik Bank’ın sahibi Mehmet Aydın’ın yüksek gelir vaadiyle topladığı paraların büyük bölümünü KKTC’deki şahsi hesabına gönderdiği tespit edildi. Aydın’ın reel yatırımlar dediği üç firmanın da zararda olduğu belirlendi.


Çiftlik Bank paraları Kıbrıs’a kadar kaçırdı!

Çiftlik Bank adlı oyunla internet üstünden yüksek getiri vaat ederek halktan para toplayan Mehmet Aydın, Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yakalandı. Sabah’ın haberine göre Çiftlik Bank platformunda vaat edilen yüksek oranlı getirinin kaynağı olarak hayvancılık sektöründe yapılan reel yatırımları gösteren Mehmet Aydın’ın firmalarının zararda olduğu ortaya çıktı. SPK, firmanın sahibi Mehmet Aydın’ın Çiftlik Bank oyununda toplanan paranın büyük bölümünü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) kurulan Fame Game firmasına oradan da kendisinin ve karısının şahsi hesaplarına aktardığını tespit etti.

511 milyon topladılar

SPK, sanal oyun olan Çiftlik Bank’ın www.ciftlikbank.com ve www.ciftlikbank.web.tr adresli internet siteleri ve Çiftlik Bilgi İşlem Bilişim Tarım Hayvancılık, Fame Game Hayvancılık Sanayi, Çanakkale Dora Gıda ve Fame Game Software firmasının faaliyetlerini inceleyerek rapor hazırladı. Rapor, Bilim Sanayi ve Teknoloji ile Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları’nın inceleme başlattığı Çiftlik Bank’la alakalı çarpıcı bilgiler içeriyor. SPK raporuna göre, Çiftlik Bank ödeme sistemi Papara kanalıyla 2016-2017 arasında 77 bin 843 kişiden toplam 511.7 milyon TL topladı. 62 bin 877 kişiye 398.3 milyon TL ödeme yaptı. Kalan 113.4 milyon TL Kuzey Kıbrıs’a aktarıldı. Papara dışında G-pay ve Epin gibi ödeme sistemlerinden de Kıbrıs’a ortalama 120 milyon TL gönderildiği belirlendi.

Karısının hesabına aktardı

Papara hesaplarını inceleyen SPK, piyasadan toplanan paranın 86.6 milyon TL’sinin Famegame’in KKTC’deki hesabına aktarıldığını daha sonra bu paranın 42.3 milyon TL’sinin Çiftlik Bank’ın sahibi Mehmet Aydın’ın şahsi hesaplarına transfer edildiğini saptadı. Şahsi hesap hareketlerini de inceleyen SPK, paranın 1.7 milyon lirasının Mehmet Aydın’ın eşi Sıla Aydın’ın hesabına aktarıldığını, 6 milyon TL’nin de firmayla ilişkisi belirlenemeyen bir şahsa verildiğini tespit etti. SPK’nın raporunda, “Mehmet Aydın’ın kişisel hesaplarında 22.6 milyon TL var. Toplanan tutarların hepsi ticari faaliyetlere aktarılmadı. Bir kısmı kişisel amaçlar için kullanılmış” denildi.

% 307 kazanç sürdürülemez

SPK raporunda Ponzi sistemiyle toplanan paralarla oyuna mensup olanlara yüzde 160 ila 307 oranları arasında kazanç vaat edildiği söylendi. Raporda, Çiftlik Bank’ın “reel üretim yapacağım” diye halktan topladığı paralarla kurduğunu öne sürdüğü firmaların zararda olduğu bu sebeple de sistemin önümüzdeki süreçte tıkanabileceğine vurgu yapıldı.

SPK: Sistem bir noktada tıkanır

Raporda, Çiftlik Bank’taki getirilerin kaynağı olarak gösterilen Fame Game, Çiftlik Bilgi İşlem ve Dora Gıda isimli üç firmanın de 2017’de toplam 9.1 milyon TL zarar ettiği vurgulandı. SPK, “Mevcut üyelere oyun içinde yüksek oranda yapılan kâr payı ödemelerinin sistem içinde yer verilen firmaların kârları kullanılarak yapılması mümkün değil. Mevcut vaziyette para girişleri para çıkışlarından fazla. Üyeler yatırdıkları paraları sadece uzun vadede (1 sene içinde) oyunda kazandıkları sanal altın ve gümüşleri paraya çevirerek çekebildiklerinden şimdiye kadar sistemde herhangi bir geri ödeme sıkıntısı yaşanmadı. Fakat oyun platformuna ait hayvancılıkla uğraşan firmaların zarar ettikleri dikkate alındığında, yeni para girişleri azaldığında sistem bir noktada tıkanacak. Yüksek getiri beklentisiyle sisteme para yatıranlar tasarruflarını kaybedecek” denildi.

Nitelikli dolandırıcılık

SPK, Çiftlik Bank’ın yüksek getiri vaadiyle para toplamasının Tüketici Kanunu’nca yasaklanan piramit satış sisteminin niteliklerini bünyesinde barındırdığını, sisteme para aktaranların ileride mağdur olabileceğini dikkate alarak Türk Ceza Kanunu’nun özellikli dolandırıcılık maddesi kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç ihbarında bulunulmasına karar vermişti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kıbrıs’ta Rum polislerinin sınır zulmü pes dedirtti!

Kıbrıs’ta Rum polislerinin sınır zulmü pes dedirtti!

Kıbrıs Rum kesiminde bayram öncesinde skandal bir sınırı geçme olayı yaşandı. 60 yaşlarında olan Kıbrıs Türkü Mehmet SAPMAZ isimli vatandaş Ledra Palace sınır kapısından bisikletiyle geçince Rum polisi tarafından öldüresiye dövülerek Kurban bayramını hapishanede geçirmek zorunda kaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz