Cinsel istismara CHP’li kadınlardan tepki!

İzmir’de CHP’li kadınlar, çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarındaki artışa tepki gösterdi. İstismarın son bulmasını isteyen CHP’li kadınlar, problemi aşmanın formülünün eğitimden geçtiğine dikkat çekmek için 15 dakika boyunca kitap okudu.


Cinsel istismara CHP’li kadınlardan tepki!

Çocuklara yönelik artan cinsel istismar olaylarına CHP’li kadınlardan tepki geldi. Meydana gelen probleme dikkat çekmek isteyen CHP’liler, Türkiye genelinde eş zamanlı olarak sokaklara çıktı. İzmir’de de Tarihi Kemeraltı Çarşısı girişinde bir araya gelen CHP İzmir İl Kadın Kolları mensupları, çocuklara yönelik istismarın son bulması için slogan attı, ellerinde ‘Sessiz kalma suça ortak olma’ yazılı dövizler taşıdı. Daha sonra açıklama yapan Kadın Kolları İl Başkanı Nurşen Balcı, iktidarın çocuk istismarı konusundaki tutumunu eleştirdi. Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamanın, hükümetin en öncelikli sorumluluğu olduğunu belirten Balcı, fakat her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyandıklarını ifade etti. Balcı, “İktidarın başkanı bugün çıkmış ‘çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir’ diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki gibi söylediği başka yaptığı başka olmaktan öteye geçiremiyor” şeklinde konuştu. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan kanun tasarısına değinen Nurşen Balcı, çocukların, vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur bırakıldıklarını belirtti, iktidarı çocuk istismarı ile mücadele ile alakalı samimiyetsizlikle suçladı.

‘Hükümet önlem almalı’

Çocuk istismarı ile mücadelede iktidarı samimiyete davet eden CHP’li Balcı, “Çocuk istismarı ile mücadele ile alakalı iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri var. Bunlardan ilki cezaları artırmak ve istismara zemin oluşturan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır. İstismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken, onları korumak hepimizin göreviyken, susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, engelleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz” diyerek konuştu. Anneler ve babalar olarak çocukların geleceklerinden endişe duyduklarını bu sebeple koruyucu ortam sağlanması için isteklerinin dikkate alınması gerektiğini ifade eden Balcı, hükümeti de önlem almaya davet etti.

CHP’li kadınların talepleri

Açıklamasının devamında problemin aşılması için isteklerini sıralayan Nurşen Balcı, şunları belirtti:

“Çocuk istismarı hakkında yasalar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine olanak vermeyecek biçimde tekrardan düzenlenmeli. Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir biçimde verilmesini talep ediyoruz. Bütün yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz. ‘6 yaşında çocukla evlenilebilir’ gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.”

Partili kadınlar açıklamanın sonrasında, çocuk istismarı ile alakalı eğitimin önemine dikkat çekmek için kısa zamanlı oturarak kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz