Çocuklar eve en yakın liseye gidecekler

TEOG sınavlarının kaldırılmasıyla birlikte yeni sistem yavaş yavaş netleşmeye başladı. Buna göre artık öğrenciler adreslerine en yakın bölgedeki okulları seçebilecek.


Çocuklar eve en yakın liseye gidecekler

Temel eğitimden orta öğretime geçiş sınavı olarak adlandırılan TEOG’un kaldırılmasıyla gündeme adrese dayalı lise sistemi geldi. Çocukların evlerine en yakın liselerde eğitim almasını amaçlayan bu uygulama ise velilerde tatlı bir telaşın başlamasına neden oldu. Buna göre veliler eğitim kalitesi yüksek liselere yakın yerlere taşınmaya başladı bile. Uzmanlar böyle bir sistemin adaletli olmayacağını ve elit liselerin zengin ailelerin çocukları ile dolacağını söylese de bakanlık henüz kesin kararı açıklamış değil. Eğer adrese dayalı lise sistemi gelirse pek çok insan için taşınmak kaçınılmaz olacak.

EN YAKIN LİSEYE KAYIT

Türk eğitim sisteminin uzun yıllardır bir türlü sabit bir çizgiye oturamamış olması TEOG2un da kaldırılmasına neden oldu. Çocukların gerçek anlamda başarıları değerlendirilerek orta öğretime devam etmelerini sağlayabilecek bir çözüm sunulması beklenirken gündeme gelen adrese dayalı eğitim sistemi velileri korkuttu. Hayata geçirilmesi beklenen yeni sistemde çocuklar evlerine en yakın konumdaki liselere yerleştirilecek ve bu durumda kaliteli eğitim veren liselere yakın konumdaki aileler şanslı olarak kabul edilecek.

FARKLI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Bu durumun adaletli bir sistem olmadığını söyleyen eğitimciler kadar çocuklarının geleceği için elit liselere yakın konumlara taşınan veliler de azımsanmayacak kadar fazla. Eğitimde kaos ortamının oluşmasını engellemek için yeni sistemi açıklama çalışmalarını hızlandıran bakanlık yetkilileri se birkaç farklı çözüm önerisi ile bakanlığın karşısına çıkacak.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Liseli gençler grup halinde kavga etti 3 kişi yaralandı

Liseli gençler grup halinde kavga etti 3 kişi yaralandı

İstanbul'da iki liseli grup tarafından başlatılan kavga mahalleyi savaş alanına çevirdi. Olayda taş, sopa, bıçak gibi aletler kullanılırken 3 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz