Çocukların deterjan yemesine karşı önlem!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, yeni Deterjanlar ile ilgili Yönetmelik’te, çocukların korunmasına yönelik şekilde kapsül deterjanların bir ambalajla satılması zorunluluğunun getirildiğini açıkladı.


Çocukların deterjan yemesine karşı önlem!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yazılı açıklamasında, “Deterjanlar Ile ilgili Yönetmelik”in 27 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlattı.

Yönetmelik ile ilgili bilgi veren Tüfenkci, düzenlemenin piyasaya arz edilen deterjanların ve deterjanlarda kullanılan yüzey aktif maddelerinin, insan sağlığı ve çevre üstünde yaratabilecekleri negatif etkilere karşı yüksek seviyede koruma temin etmek ve serbest dolaşımlarını sağlamak üzere hazırlandığını bildirdi.

AB mevzuatıyla birebir uyumlu hazırlanan yönetmelikle bürokrasinin azaltılarak sanayici ve ihracatçıya kolaylaştırıcı hükümler getirildiğini vurgulayan Tüfenkci, Bakanlığa bildirim yerine, piyasa gözetimine ve denetimine ağırlık verileceğine dikkati çekti.

Tüfenkci, yönetmeliğin tüketicinin korunması açısından da düzenlemeler içerdiğine işaret ederek, “Çocukların korunmasına yönelik olarak kapsül deterjanların bir ambalajla satılma mecburiyeti getirilmektedir. Öte yandan bu ambalajların opak ve mat görünümlü olması sağlanarak, çocukların alakasını çekmeyecek biçimde piyasaya arzı yapılacak ve böylelikle olası kazaların ve zehirlenmelerin önüne geçilebilecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz