Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çölyak hastalığı kişinin ince bağırsağının ‘Gluten’ adlı proteine karşı tüm yaşamı boyunca devam eden ve süreğenleşen alerjik hassasiyetidir. Buğday, arpa, çavdar gibi tahıllar yapı taşlarında Gluten barındırırlar.


Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığa sahip olmayan bireylerde alınan gıda ince bağırsakta en küçük yapı taşlarına ayrıldıktan sonra ”Villus’ adı verilen kıvrımlardan emilerek kullanılmak üzere kan dolaşımına yollanır. Çölyak hastaları ise glutenli bir gıda tükettiklerinde bağırsak mukozasındaki alerjik hassasiyet sebebiyle villus kıvrımları azalmaya ve küçülmeye başlar. Bu sebepte kaynaklı ince bağırsak yüz ölçümü azalır ve buna bağlı olarak diğer hastalıklar ortaya çıkmaya başlar.

Belirtileri Nelerdir?

Çölyak hastalığının belirtileri vücut içerisinde oldukça geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Temel olarak ince bağırsak kökenli bir alerji olduğu için belirtiler karın bölgesinde özellikle kendini gösterecektir. Karın bölgesinde öne doğru şişkinlik ve yaşa göre kilo azlığı gösterilebileceği gibi ağız içerisindeki aftlar, kansızlık, bezginlik, iştahsızlık ve eklem ve kemik ağrıları olarak ta kendini gösterebilen bir durumdur.

Tedavisi Nelerdir?

Çölyak hastalığının tek tedavisi glutenden uzak kalarak yapılan sıkı bir diyetten geçer. Diyet programından şaşılmaması ile beraber düzleşen ve şişkinliğe neden olan ince bağırsak bölgesi eski kıvrımlı halini kazanır. Ancak oldukça az miktarlarda alınan gluten bile bağırsakların aynı şekilde alerjik reaksiyon vermesine sebep olacaktır.

Glutensiz diyetin uygulama aşamasında hastanın şikayetleri gözle görülür biçimde kaybolmaya başlar. Ancak şikayetlerin tamamen kaybolma süresi bireyin ince bağırsağındaki düzleşme miktarı, yaşı ve ne kadar zamandır bu şikayetleri yaşadığına göre değişim gösterir.

Diyetin bozulması veya tamamen bırakılması çok daha ciddi sonuçlara kapı açacaktır. Tahribatın tekrarlanması için ise bir tatlı kaşığı arpanın onda biri bile yeterli olacaktır.

Bu hastalık ile ancak ömür boyu yapılan sıkı bir diyet ile başa çıkılabilir. Çölyak hastalığı Alternatif Tıp tedavisi veya Biorezonans yöntemlerine cevap vermez.

Yazar: Niyazi Topcu

Niyazi Topcu
Niyazi Topcu, 1980 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 1998 yılından buyana bilişim ve medya sektöründe başarılı çalışmalara imza atmıştır. Siyaset alanında faal olan Topcu, çeşitli habercilik alanında da başarılı haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Ayak Ağrıları, Kaşınması ve Tedavileri

Ayak Ağrıları, Kaşınması ve Tedavileri

Ayak kaşıntısı çoğu zaman birçok insanı rahatsız edebiliyor. Ayak kaşıntısı kronik bir rahatsızlık değildir. Kaşıntının sebebi belirlendiğinde yapılacak tedavisiyle bu rahatsızlıktan kurtuluyor.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz