Cumhuriyet davasında Kadri Gürsel tahliye edildi

Cumhuriyet davasında karar çıktı. Kadri Gürsel’in bugün itibari ile tahliyesine diğer sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.


Cumhuriyet davasında Kadri Gürsel tahliye edildi

Cumhuriyet Gazetesi davasının sürdüğü dakikalarda bir skandal yaşandı. Türk yargısının son dönemde tarafsız olup olmadığı ve talimat alıp almadığı konusunda tartışmalar zaten en üst seviyede iken Akşam ve Star gazeteleri tarafından Cumhuriyet Gazetesi davasında tutuklu olan 6 gazeteci hakkında henüz karar çıkmadan yayınlanan “6 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi” haberinden sonra vatandaşların yargı konusunda zaten azalan güveni daha fazla zedelendi. Cumhuriyet Gazetesi davasına 22.30’a kadar ara verilirken, davanın sürdüğü 20.30 sularında Star Gazetesi ve Akşam Gazetesi tarafından yayınlanan bu haberler sonrasında Mahkeme Başkanı, atılan tweeti görmek ve haberi incelemek istedi. Haberi ve tweeti inceleyen Mahkeme Başkanı, kendilerinin gazete hakkında suç duyurusunda bulunacak olduklarını açıkladı.

TÜRK YARGISI TARAFSIZ KARAR VERMELİDİR

Mahkeme salonu önüne bulunan ve mahkeme içerisinde olan sanıklar ve diğer vatandaşlar ise gerek sosyal medya üzerinden, gerek sokaktan sloganlar atarak bu tür haberlerin mahkemelerin ve hakim-savcıların tarafsız olmadığını ve hükümetin isteklerine göre karar verdiğini işaret ettiğini iddia ederek, hakim ve savcıları tarafsız, adil, özgür ve talimatsız karar vermeye davet etti. Sosyal medyada ise yayınlanan haber sonrasında birçok vatandaş mesaj yayınlarken, yayınlanan mesajların ortak yanı “Türk Adaleti kendi kararını veremiyor mu?” sorusunun yöneltilmesine neden oldu.

SON DAKİKA: MAHKEME KARARINI VERDİ

Mahkeme Başkanı alınan ortak karar ile birlikte tüm olumsuzluklara rağmen Kadri Gürsel’in tahliyesine, diğer sanıkların ise tutukluluk hallerine karar verdi. Gürsel’in tahliye edilmesiyle birlikte mahkeme salonunun önünde bekleyen vatandaşlar coşkulu anlar yaşarken karar sosyal medya üzerinde de sevinçle karşılandı. Gürsel’in tahliyesinin ardından kısa süre içerisinde konu ile ilgili detaylı bir açıklama yapması bekleniyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz