Danimarka’nın Prensi Henrik Öldü!

Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe ile 1967 senesinde evlenen Fransız olan Prens Henrik, hastaneden taburcu edilmesinin ardından Fredensborg Sarayı’nda 84 yaşında yaşamını yitirdi.


Danimarka’nın Prensi Henrik Öldü!

Kraliyet Basın Bürosundan yapılan açıklamada, salı akşamı hayatını kaybeden Prens’in son anlarında yanında eşi Kraliçe 2. Margrethe ile oğulları Veliaht Prens Frederik ve Prens Joachim’in olduğu duyuruldu.

Ocak ayının başlarında Mısır’da bulunan Prens Henrik, yaşadığı rahatsızlığın sonrasında Danimarka’ya getirilmişti. Kraliyet Basın Bürosunca daha önce verilen bilgide Prens Henrik’in akciğerinde iyi huylu tümör olduğu açıklanmıştı. Kraliyet Hastanesi Rigshospitalet’te 28 Ocak’ta tedavi altına alınan Prens Henrik, dün taburcu edilmişti.

Konuya ilişkin Kraliyet Basın Bürosundan yapılan açıklamada, Prens’in son günlerini yaşamak üzere Fredensborg Sarayı’na götürüldüğü kaydedilmişti.

Prens Henrik kimdir?

1934’de Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat ismiyle, Fransa’nın Bordeaux şehri yakınlarında doğan Henrik, Londra’da diplomat olarak görev yaparken Margrethe ile tanıştı. İsmini Henrik olarak değiştirdikten sonra Margrethe ile evlenen prens, Fransız vatandaşlığından da feragat ederek Danimarka vatandaşlığına geçti.

1967’de Kraliçe Margrethe ile yaşamını birleştiren 83 yaşındaki Henrik, evliliğin sonrasında ‘prens’ ünvanı almıştı. Fakat aradan geçen senelerde, Henrik defalarca defa ‘kral’ olmak istediğini söylese de bu ünvanı alamadı.

Geçtiğimiz sene emekli olan ve prens ünvanından vazgeçtiğini açıklayan Henrik, o günden bu yana oldukça az resmi etkinliğe katıldı. Henrik, eşiyle resmi olarak halen evliliği sürse bile, zamanının büyük bir bölümünü Fransa’da bulunan üzüm bağında geçiriyordu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz