DEAŞ’ın sözde sağlık emiri yakalandı

Şanlıurfa’da içlerinde DEAŞ’ın kurucu mensubu olan sözde sağlık emiri ile örgütün Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan 2 Avrupalı mensubunun de olduğu 14 terörist sınırı geçmeye çalışırken yakalandı.


DEAŞ’ın sözde sağlık emiri yakalandı

Edinilen bilgiye göre, Şanlıurfa’da sınırı geçmeye çalışan terör örgütü mensuplarına yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda sınırı geçmeye çalışan 12 kişi ile onlara yardım ve yataklık eden 2 kişi yakalandı. Gözaltına alınan 14 zanlı arasında DEAŞ terör örgütünün sözde Genel Sağlık Emiri Kefah Basheer Hussaın ile örgütün Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan 2 Avrupalı mensubunun de olduğu öğrenildi.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KURUCULARI ARASINDA YER ALIYOR

Yakalanan sözde sağlık emiri Dr. Kefah Basheer Hussaın’in romotoloji uzmanı olduğu ve 2014 senesinde Irak’ta kurulan Tevhid ve Cihad Grubunun kurucuları arasında yer aldıktan sonra Irak El Kaide terör örgütüne katıldığı tespit edildi. Daha sonra DEAŞ terör örgütünün kurucuları arasında yer aldığı öğrenilen Hussaın’in örgütün sözde Genel Sağlık Emiri olarak görevlendirildiği söylendi. DEAŞ terör örgütünün Suriye ve Irak’ta faal olduğu dönemde Hussaın’in emrinde 6 ya da 7 adet sorumlu düzeyde emirin olduğu dile getirildi.

ARALARINDA KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN TERÖRİSTLER VAR

Yakalananlar arasında kırmızı bültenle aranan DEAŞ terör örgütünün Avrupalı mensupları bulunuyor. Bunların Hollanda uyruklu Xavierav Rose-Claire Swagemakers ve Cezayir uyruklu Hollanda’da ikamet eden Mohtar Mekkaouı olduğu tespit edildi. Öte yandan yakalananlar arasında yer verilen Fas asıllı İngiltere uyruklu Yunis Benelbadıa ile ilgili ise Interpol tarafında difüzyon kaydının bulunduğu belirlendi.

FARKLI ÜLKELERDEN DEAŞ’A KATILMIŞLAR

Yakalananların birinin Hollandalı, birinin Fas asıllı İngiliz uyruklu, 7’sinin Cezayir uyruklu, 2’sinin Suriye uyruklu, 2’sinin Irak uyruklu ve birinin ise Mısır uyruklu olduğu öğrenildi. Şüphelilerden 13 çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanırken Mısır uyruklu bir kişi ise adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz