DEAŞ’ın Yaptığı Toplu Mezardan 550 Ceset Çıktı

DEAŞ terör örgütünün yapmış olduğu katliamlarla ilgili bulunan toplu mezar tüyleri ürpertiyor. Irak’ın Tikrit şehrinde bulunan mezardan 550 kurbanın cesedi çıkarıldı. Bölgede daha fazla ceset olabileceği söyleniyor.


DEAŞ’ın Yaptığı Toplu Mezardan 550 Ceset Çıktı

Terör örgütü DEAŞ’ın Irak’ın Selahaddin iline bağlı Tikrit şehrinde yaptığı katliamlar neticesi ölen kişilerin gömüldüğü toplu mezarlardan biri daha ortaya çıktı. Gün yüzüne çıkan toplu mezardan 550 ceset çıkarıldı. Irak adli tıp uzmanları, cesetlerin DEAŞ’ın şehirde bulunan ABD’nin eski bir hava kuvvetleri üssü olan Speicher Kampı’nda öldürdüğü Iraklılara ait olduğunu söyledi. Haşdi Şabi’nin kıdemli komutanlarından Muin Kazimi, “550 kişinin ailelerine haber gönderdik. Cesetlerin 200’üne DNA testi gerçekleştirilecek” şeklinde konuştu.

SAYI BİNİ GEÇEBİLİR

150 kurbanın cesedinin 2 hafta önce çıkarıldığını belirten Kazimi, daha çok ceset bulacaklarını düşündüklerini ve DEAŞ katliamında yaşamını yitirenlerin sayısının bini bulabileceğini söyledi. 12 Haziran 2014’te DEAŞ üyeleri, Tikrit’te bulunan Speicher askeri okulu’ndaki birçoğu Şii, yüzlerce genç askeri kaçırmış ve bin 700 kadar askeri katletmişti. Saldırı gerçekleştiğinde kampta 4 bin kadar askeri okul öğrencisi vardı.

36 KİŞİ KATLİAMINDAN ASILMIŞTI

Teröristler, öğrencileri devrik lider Saddam Hüseyin’in Cumhuriyet Sarayı kompleksinde öldürmüş ve bazı kurbanların cesetlerini nehre atmıştı. Bir soruşturma komitesi Saddam Hüseyin’in Partisi Baas Partisi’nden 57 kişinin DEAŞ’ın katliamına yardım ettiğini saptamış ve Baas Partili 36 kişi katliamdan suçlu bulunarak idam edilmişti.

SON 2 YILDA 70 CESET ÇIKARILDI

Tikrit 2015’te DEAŞ’tan alınmıştı. Öte yandan geçen hafta Musul’da bir toplu mezardan 30 ceset bulunmuştu. Irak ordusu 4 Ağustos’ta da Enbar bölgesinde de içinde 40 ceset olan bir toplu mezar bulduklarını söylemişti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz