Deniz kaplumbağası eti yiyen 8 çocuk öldü!

Afrika’nın güneyinde ada ülkesi Madagaskar’da deniz kaplumbağası eti yiyen 6 çocuk ve aynı etten tüketen annelerinin emzirdiği iki bebek zehirlenerek öldü.


Deniz kaplumbağası eti yiyen 8 çocuk öldü!

Yerel basındaki haberlere göre, ülkenin kuzeyinde yer verilen Antsiranana şehrinde, kaplumbağa etinden dolayı ikisi bebek 8 çocuk hayatını kaybetti, 16 kişi ise aynı sebeple hastaneye kaldırıldı. Ölen iki bebeğin, kaplumbağa eti yiyen anneleri tarafından emzirildiği esnada zehirlendiği söylendi.

TÜKELTİLMESİ YASAK

Ulusal Jandarma İletişimden Sorumlu Komutanı Herilalatiana Andrianarisaona yaptığı açıklamada, ülkedeki deniz kaplumbağalarının koruma altında bulunduğunu ve tüketilmesinin yasak olduğunu belirtti.

AVCILAR KAÇTI

Andrianarisaona, bölgedeki birçok kaplumbağa avcısının zehirlenme olayının sonrasında kaçtığını ifade etti.

UYARI YAPILMIŞTI AMA DİKKATE ALMADILAR

Antsiranana Sağlık Müdürü Manitra Rakotoarivony ise her sene bu tür vakalarla karşılaşıldığını hatırlatarak, “Bölgedeki insanları bu canlıların etini yememeleri ile alakalı her zaman uyarıyoruz fakat beslenme sıkıntısından dolayı kimse tehlikeli olduğuna aldırış etmiyor.” ifadesini kullandı.

Antsiranana’da, yıl başından bu yana zehirli balık ve kaplumbağa eti tüketiminden zehirlenerek ölenlerin sayısı 16’ya yükseldi.

ZEHİRLİ YOSUNLAR KAPLUMBAĞA ETİNE GEÇİYOR

Ülkede sıcaklıkların artış gösterdiği kasım-mart aylarında deniz dibindeki yosunların zehirli toksinler salgıladığı biliniyor.

Deniz kaplumbağaları ve 20’den fazla balık türü bu aylarda denizin dibindeki zehirli yosunlarla beslendiği için söz konusu bitkilerdeki toksinler zamanla bunlarla beslenen canlıların etine geçiyor. Tüketilmesi halinde ise ölümcül neticelere neden olabiliyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz