Denizanası istilası İstanbul Boğazı’nda bu yıl erken başladı!

Her yıl yaz aylarının gelmesiyle birlikte İstanbul Boğazı’nda görülen denizanaları bu yıl işe erken başladı. Uzmanlar denizanalarının erken görünmesinin sebebini değişen iklim şartlarına ve tahrip edilen sahillere bağlıyor.


Denizanası istilası İstanbul Boğazı’nda bu yıl erken başladı!

İstanbul Boğazı’nda son günlerde denizanası yoğunluğu göze çarpıyor. Sahilde yürüyenlerin ve balık tutanların dikkatini çeken denizanalarının sayısındaki artışın sıcaklık değişiminden kaynaklandığı söylendi.

“Yazın görmemiz gereken artışı kışın görmeye başladık”

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, kış mevsiminin önceki senelere göre daha ılıman geçtiğini söyledi. Okyar,” Su ve hava sıcaklığı 1-2 derece daha yüksek. Doğal olarak sıcaklık değişimine bağlı denizanalarındaki artış tetiklediğinden dolayı normalinde yazın görmemiz gereken artışları biz şu anda kışın görmeye başladık. Son birkaç gündür de İstanbul’da çok güçlü bir lodos vardı. Lodosun güçlü esmesi, bu canlıları sahilde biriktirdi” şeklinde konuştu.

Kıyısal alanların tahribatı artışı etkiliyor

Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, “Denizdeki balıkların yumurta ve larvaları üstünden besleniyorlar. Denizanalarının stoklarındaki artış, bazı omurgasız canlıların larvaları ve balıkların besinlerini yaratan zooplankton üstünden beslenmesinden dolayı direkt olarak balık popülasyonunu ciddi olarak etkiler. Bu canlıların yaşamlarının ilk evreleri denizin dibinde sabit. Bunun için de taş, kaya gibi sert zeminlere ihtiyaç vardır. Siz sahilleri kentsel dönüşüm altında tahrip ederseniz, liman yaptığınızda, yapay demir yahut tahta parçalarını o ortama koyduğunuzda bu canlılar için hayat alanı oluşturmuş oluyorsunuz” diyerek konuştu.

Boğaz’da denize giren Çamlıbahçe Boğaz Sporcusu Ramazan Türkanoğlu ise son dönemlerde denizanası yoğunluğunda artış gördüğünü söyleyerek “Gördüğünüz gibi denizanaları yavru biçiminde. Ocak ayının sonundan beri bu şekilde bir artış var” dedi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz