Dev Betonlardan Atlayıp Türkiye’ye Kaçıyorlar

Suriyeliler, Türkiye sınırından geçerken dev betonları nasıl aştıklarını itiraf ettiler. Mültecilerin Kırıkhan, Reyhanlı ve Altınözü ilçelerinde sınır boyunca devam eden dev beton duvarlara merdiven kurup atladıkları öğrenildi.


Dev Betonlardan Atlayıp Türkiye’ye Kaçıyorlar

Türkiye ile Suriye arasında çekilen 2 metre genişliğinde, 3 metre yüksekliğindeki beton duvarlar büyük ölçüde kaçakçılık ve kaçak geçişlerin önüne geçmesine karşın tümüyle engeleyemedi. Hatay’ın Suriye sınırına sıfır noktasındaki ilçelerinden Altınözü’nde durdurulan kamyonette yakalanan 11 Suriyeli’nin duvarı merdivenle aşıp Türkiye’ye girdiği öğrenildi.

KAPALI KASA KAMYONETLE GEÇMEYE ÇALIŞIYORLAR

Son dönemde mülteci kaçakçılığıyla mücadele konusuyla ilgili Hatay’daki güvenlik güçleri mühim adımlar atarken, bu durum mülteci kaçakçılarını önlemeye yetmedi. Altınözü İlçesi’ne bağlı Hacıpaşa, Sivrikavak, Sarıbük gibi birçok mahallede, sınırı kaçak yollarla geçen Suriyeliler kapalı kasa kamyonetlerle Altınözü ve Antakya’ya ulaşmaya çalışıyor. Bu durumun son örneği evvelki gün Altınözü İlçesi’ne bağlı Yolağzı Mahallesi’nde ortaya çıktı. Sınırdan yurda kaçak yollarla giren Suriyelileri alan 31 ZM 120 plakalı kapalı kasa kamyon, sınır birliğinde görevli askerlerin dikkatini çekti. ‘Dur’ ihtarına şoförünün uymadığı kamyoneti takip eden jandarma ekipleri, Yolağzı Mahallesi’nde 31 PB 028 plakalı arabaya çarpan araçta inceleme yaptı. Kamyonetin kapalı kasası açıldığında, Türkiye’ye kaçak yollarla girdikleri tespit edilen aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 11 Suriyeli ile karşılaşıldı.
SINIR DIŞI EDİLECEKLER

Askerler kamyonetin kaçan şoförünü yakalayıp gözaltına alırken, kamyonetin kasasında bulunan Suriyeliler de gözaltına alınıp işlemlerinin peşinden sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi. Aynı gün içinde ikinci mülteci kaçakçılığı olayı askerlerin dikkati sayesinde yine Yolağzı Mahallesi’nde son buldu. Bu operasyonda da 4 Suriyeli yakalandı. Suriyeliler, Suriye kara sınırının başladığı Yayladağı İlçesi’nden başlayıp, Altınözü, Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa İlçelerindeki sınır boyunca devam eden beton duvarları merdivenle aştıklarını itiraf etti.
HENÜZ JİLETLİ TEL ÇEKİLMEDİ

Hatay sınırlarında tamamlanmak üzere olan beton duvar çalışmasında 2 metre genişlik ve 3 metre yüksekliğe sahip 7 tonluk beton bloklar kullanılıyor. Beton blokların yerleştirme işlemleri bittiğinde ise duvarların üzerine jiletli teller ve kameralarla ek tedbirler alınacak. Hatay sınırında birçok bölgede beton duvar çalışması tamamlanmasına karşın bazı bölgelere henüz jiletli teller çekilmedi.
5 CANLI BOMBA ALTINÖZÜ’NDEN ÜLKEYE GİRMİŞTİ

Geçen 23 Haziran’da Altınözü İlçesi sınırından Türkiye’ye kaçak yollarla giren DEAŞ üyesi 5 canlı bomba da, Hatay MİT Bölge Başkanlığı ve Hatay İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ortak operasyonunda Altınözü-Antakya karayolu Kuruyer Mevki’inde yakalanmıştı. Canlı bombaların 2’sinin üzerinde patlamaya hazır canlı bomba kemerleri bulunmuştu. Aynı dönemde Yayladağı sınırından ülkeye giriş yapan bir canlı bomba da yakalanmış ve bütün canlı bombalar çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Afrin, obüs toplarıyla bombalandı: YPG’li 30 Terörist Öldü!

Afrin, obüs toplarıyla bombalandı: YPG’li 30 Terörist Öldü!

TSK, Afrin operasyonu öncesi civardaki hedeflere 'tepki ölçme atışları' gerçekleştirdi, 30 YPG'li terörist öldürüldü. Teröristlerin nasıl bozguna uğratıldığı telsiz konuşmalarından daha net anlaşıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz