Devlet Bahçeli: “Seçim barajı düşürülmeli”

Devlet Bahçeli, TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bahçeli, seçim barajının Türkiye için çok yüksek olduğunu ve yüzde 10 olan barajın düşürülmesi gerektiğini söyledi.


Devlet Bahçeli: “Seçim barajı düşürülmeli”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim barajının düşürülmesi gerektiğini savunarak, “Yüzde 10 barajı, Türkiye’de çok ağır bir baraj. Uzlaşmaya varacak çalışma yapmak gerekir. Yüzde 5 mi olur, yüzde 7 mi olur, yoksa yüzde 10’da mı kalır, bunları görmek gerekir” şeklinde konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’de basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. TEOG’un kaldırılmasından sonra getirilen yeni sisteme ilişkin soru üstüne Bahçeli, “Şimdi Sayın Bakanın yapmış olduğu açıklama doğrultusunda değerlendirmede bulunmak konuyu tamamen araştırmaya bağlıdır. Bu şekilde bir sistem için arkadaşlarımızı görevlendirdik, bugün yahut yarın sistemle alakalı MHP’nin görüşünü ortaya koyabilecek değerlendirmeleri bize ulaştırmış olacaklar. Şimdiki halde münakaşa çok hızlı gelişiyor. Bu konuyu değerlendirirken değişik eleştirilerde haklılık payı var. Bir de iktidara karşı tavır içerisinde olanların da bu tavırları için bir fırsat kolladıkları görülüyor. Bu vaziyette tabii aile, öğrenci, okul arasında bir paylaşımı dikkate alarak problemin köklü çözümüne doğru gidilmeli. Kalıcı bir yol bulmamız gerekir” şeklinde konuştu.

VİZE KRİZİ

Bahçeli, ’ABD ile atılan vize adımlarının’ sorulması üstüne, “ABD, dost ve müttefik ülke olarak Türkiye ile ilişkilerini sürdürdüğü iddiasını taşıyor. Ancak ne dostluğa ne müttefikliğe yakışmayan yalnızca Amerikan çıkarları doğrultusunda hareket eden bir anlayışla Türkiye-Amerikan ilişkilerini anlamaya, kavramaya ve veya uygulamaya çalışıyor. O bakımdan benim şahsi kanaatim, ABD süper güç olma dost ve müttefik olma özelliklerini ortadan kaldıran bir güvensiz ülke haline gelmiştir. O bakımdan ABD’nin önce Türkiye’nin isteklerine iyi niyetli yaklaşım olsa, ondan sonrasını Türk milleti gereğini yapar. Hala bunu yapmıyor. Amerika’nın kendisini gözden geçirmesinde fayda var” dedi.

BAŞBAKAN’LA İLGİLİ İDDİALAR

’Başbakan Binali Yıldırım’ın çocuklarının Off Shore hesapları’ olduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üstüne Bahçeli, “Bu konuda doğru bir bilgiye sahip değiliz. Kaynağına inme şansına da sahip değiliz. Basında yazılanlar üstünde münakaşalarla da bazı şeyler söylemek mümkün olsa da doğru olmaz kanaatindeyiz. Görelim bakalım. Bir şeyler söylemeleri gerekir, madem bu şekilde iddialar basında yer almışsa. Bu konuyla alakalı değerlendirmeyi gerçekleştirmeli ve topluma da bu konuda doğru bilgi akışını sağlamalılar” şeklinde konuştu.

UYUM YASALARI

Bahçeli, ’seçim barajı ve uyum yasalarına’ ilişkin olarak, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş süreciyle beraber yeni bir uyum sürecinin de meydana gelmesi düşünülmüştür. Zannediyorum süresi doldu. Bugünlerde TBMM’ye eğer bütçe görüşmeleri gerekçe olarak sunulmadığı takdirde uyum kanunları hakkında hükümetin bir hazırlığının gelmesinde fayda var. Bazı öncelikleri Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yapması ve hükümetin de Genel Kurula sunmadan evvel TBMM’de temsil edilen partilerin yönetimiyle bir diyalog içerisine girmesinde, düşüncelerini açıkça ifade edebilen bir sağlıklı bir görüşmeye dayalı hazırlık yapmalarında fayda var. Şu an için bize ulaşmış olan bu şekilde bir metin gözükmüyor. Hazırlıklar nedir onu bilemiyoruz. Zannediyorum bu konuyla alakalı geçmişten beri yapılan münakaşalar ışığında her partinin de bir birikimi var. Yani Siyasi Partiler Kanunu olmalı, milletvekilliği seçimi nasıl yapılmalı, anayasa değişiklerine dayalı olarak geçmişte önerilen görüşler var. Bu arada da aracı meselesi gündemde. Tabii şimdi bunlar gündeme taşınıyor. İttifak konusuyla alakalı de hızlı çıkanlar oldu, ittifaka çok hevesli insanlar var. Onların da o hızını görmek gerekir, nereye kadar gidiyorlar” ifadelerini kullandı.

SEÇİM BARAJI

Bir soru üstüne, “Eskiden beri arkadaşlarımızla olan sohbetlerimizde araştırma yaptırmadığımıza dair düşüncelerimizi paylaşmışızdır” diyen Bahçeli, “Bunlar kamuoyunu yaratmaya yönelik araştırmalardır. Bunu da bildiğimiz için hiçbir incelemeye güvenmiyoruz ama bugüne kadar yapılmış olan incelemelerde MHP’nin yüzde 10 barajını geçtiği ve hatta yüzde 10’un üstünde bir rakama ulaştığı yazılıp çizilmedi. Genellikle bizi yüzde 2 ile yüzde 8 arasında getirip götürdüler ama neticede öyle olmadı. MHP, Türk siyasi yaşamında baraj problemi olmayan partilerden bir tanesi ama ille barajın altında kalması baskısı var, öyle olursa da iyi olur diyerek düşünenler var. O da sakat bir düşünce” dedi. Bahçeli, konuşmasında şunları kaydetti:

“Yüzde 10 barajı Türkiye’de çok ağır bir baraj. (Geçmiş dönemler) O günkü uygulamalarda bölücü unsurlar olarak TBMM’de temsil olanağı baraj engeliyle aşamayacaklarını anlayanlar, kendilerini bir parti disiplini içerisinde hareket ettirerek bir yapılanma sağladılar. Şimdi, Türkiye’de iki şeye dikkat etmek gerekiyor, artık bu zorlamalarla dayatmalarla birilerini öldürerek kendini yaşatma yerine hep birlikte nasıl yaşarız ile alakalı bir uzlaşmaya varacak çalışma yapmak gerekir. Yüzde 5 mi olur, yüzde 7 mi olur, yoksa yüzde 10’da mı kalır, bunları görmek gerekir. Bu konuyu yaparken bir başka partiyi, yok parti diye ezerek kendine yol çizmeye çalıştığında da onun bir manası olmadığı görülür. Tüm bunlardan ders çıkarmak gerekir. ”

MECLİ BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

’Meclis Başkanlığı seçimleri için MHP’nin ne tür bir hazırlığı olduğuna’ ilişkin soruya Bahçeli, “MHP, geçmişten bu yana TBMM Başkanlık seçimlerinde ilkeli davranmıştır. İlkesi nedir? Meclisi yönetecek bir arkadaşımız olduğu kanaatinde aday çıkartmayı düşünmüşüz. 71 milletvekili varken 71 oy almışız. Gene bu ilkemizi devam ettireceğiz. Meclis’in bugünkü yapısına baktığımızda zannediyorum 3. turda 266 koşulu yakalanacağı için kolaylıkla seçim yapılabilir ama Meclis Başkanlığı seçiminin köklü bir kamplaşmaya zemin teşkil etmemesi gerekir. Dolayısıyla bir aday çıkartacağız” yanıtını verdi.

AK Partili Burhan Kuzu’nun da Meclis Başkanlığı seçimlerinde aday olacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üstüne Bahçeli, “Burhan Bey ziyaret etti, bu şekilde bir düşüncesinin olduğunu ifade ettiler. Biz de gelişmeleri takip ettiğimizi söyledik. Zaten hemen yanıt verilmez bu şekilde şeylere, siyasilerin de çok kurnazca bir tavrı var. Yetkili organlarımızda değerlendireceğiz. Onlar 316, onlar ne yaparlarsa yapsınlar ilk iki turda istedikleri neticeyi alamazlarsa 3. turda istediklerini seçebilirler. Yani bu olanak iktidarda var. Mühim olan Meclis’teki bugüne kadarki yönetim biçiminde mühim dersler çıkartabilecek. Meclisi verimli çalıştırabilecek, çatışmalardan uzak tutacak bir anlayışta birisi olması lazım. (İsmail Kahraman’a dönük eleştirilerin olduğu yönündeki iddia) Bizim bir şikayetimiz olmadı İsmail Bey’den parti olarak. Onu, CHP’ye sormak gerekir” diyerek konuştu.

CHP’NİN ’DİKTATÖR’ SÖYLEMLERİ

CHP’nin ’diktatör’ söylemlerine ilişkin soru üstüne Bahçeli, “Bu münakaşayı yersiz buluyorum. Türkiye’de diktatör olmayı lüzumlu kılacak bir vaziyet yok. Geçmişteki diktatör örneklerini dikkate aldığınızda, diktatör olma hevesi taşıyanlar da örneklerden ders çıkartıp varsa düşüncesi, hevesi vazgeçmesi gerekir” cevabını verdi.

“BEŞİKTAŞ 11 YABANCI FUTBOLCUYLA SAHAYA ÇIKSIN…”

Galatasaray’a ilişkin yaptığı açıklamaların hatırlatılması üstüne Bahçeli, “Bizim söylediğimiz Galatasaray’ın düşünmesi gereken bir konu. Yani, bir maça çıkıyorsunuz 11 adet yabancı futbolcu ile oynuyorsunuz. Bu, Galatasaray’ın kuruluş gününden bugüne kadarki zaferlerini gölgeleyen bir yaklaşımdır. Galatasaray’da hiç mi kimse kalmadı? Onun için arada esnada birkaç adet yerli futbolcuya yer vermelerinde de yarar var. 11 kişiden oyun kuruyorsunuz, 11’i de yabancı. Yani, antrenör de yabancı olursa o zaman hangi ülkenin takımıyız, nerede oynuyoruz? Galatasaraylıların bunu düşünmesi gerekir. Onun için ya isim değiştirsinler ya da bundan vazgeçsinler. Hala aynı kanaatteyim. Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray 1900’lü senelerden beri olan kulüplerdir. 2-3 adet olabilir mi? Olur. Bizden de yurtdışına gidenler var, oradan da bize gelenler olabilir ama 11 adet de gelirse düşünmek gerekir. Beşiktaş’ta olmuş olsa, Beşiktaş 11 yabancı futbolcuyla sahaya çıksın, koyu bir Beşiktaşlı olmama karşın kulüpten ayrılırım. Bizim gençlerimize yol vermek gerekir, altyapı dediğimiz unsuru geliştirmekte fayda var. Altyapıda da Beşiktaş ustadır, güzel futbolcular çıkartmıştır. (Beşiktaş’ta en beğendiği futbolcu) Alayını beğeniyorum” açıklamasında bulundu.

EKONOMİ

Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmede bulunan Bahçeli, “Yaşanan kaosu derinleştirmek için ekonomik krizi öne çıkartan yorumlar yapılıyor. Şimdi de bu şekilde. Ama bizim parti yönetiminde bir görüşümüz vardır, halihazırda bütçe plan komisyonunda arkadaşlarımız bulunuyor ve yorumlar getiriyorlar. Milletvekili arkadaşlarımız da oraya katılıyorlar” şeklinde konuştu.

“MHP BİR ERKEN SEÇİMDEN YANA DEĞİLDİR”

Bahçeli, MHP’nin 2019 seçimlerine nasıl hazırlandığının sorulması üstüne, “Bizim kurultaylarımızın ön hazırlığı olarak ilçe kongrelerimiz tamamlandı. İl kongrelerimizden de 3 adet kaldı. 2 adet de şu için yapılmaya hazır haldeler. Seçilmiş delege sayısı bin 100’dür. Bunun üstüne tabii delegeleri de ilave ediyorsunuz. Seçilmiş delege sayısı 158’di, şu an seçilmiş gözüküyor. MHP’nin, 18 Mart 2018 tarihinde kurultayı yapması için koşullar olgunlaşmıştır. Daha da tamamlanması için kalan illerin kongrelerinin yapılmasını bekliyoruz. Çalışmalarla alakalı il kongreleri esnasında da bu temelde bazı gayretler ortaya konmuştur. CHP’nin erken seçim talebine parti görüşleri olarak saygı duyulur ama MHP bir erken seçimden yana değildir. Hem Türkiye’nin içerisinde meydana gelen terör ve uluslararası ilişkiler bağlamında hem de gelecekteki bir takım konuları erken münakaşaya açıp gölgelemek yahut bunu zafiyet olarak itibarsızlaştırmaya da gerek yok. Dün seçimlere karşı bu kadar ihtiraslı gözükmüyordu ama şu an CHP herhalde bir yerlerden büyük güç alıyor ki cesaretlendi birden. Bu güç, adalet yürüyüşüne dayanıyorsa mesele yok. Ama başka yerlerden alıyorsa onu düşünmek gerekir. Geçmişte bizim söylediğimiz tarihler de oldu, şimdi tarih veren de çoğaldı” şeklinde konuştu. Bahçeli, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Partilerin aday koymak suretiyle seçilmiş belediyelerle partiler çok iç içe olmaz. Zaten bunu parti de kabullenmez, belediye başkanı da kabullenmez. Şimdi kalkıp Güneydoğu Anadolu’da ciddi terörle alakalı operasyon varken, bu terörle mücadelede belediyeler açık yahut kapalı birtakım faaliyetler içinde bulunduğu bilinirken orada bazı kayyım atamalarıyla o bölgedeki hizmetin halka yönelmesini sağlayabilecek teşebbüslerin bulunduğu yerde oradaki belediye başkanlıklarının yüzde 43 oranında halk seçmeni vardır. Buradan da bir şey olmaz düşüncesi zannediyorum terörle mücadelede yanlış algılaması var CHP’nin. Önce burada bir karara varmamız gerekir. CHP, kamuoyuyla bu gibi düşüncelerini ortaya koymadan evvel iktidarla diyalog içerisine girip bazı değerlendirmeler için görüşlerini temel kabul ettirebilecek yaklaşımlar ortaya koymasında fayda var. Yoksa, diğer türlü muhalefet netice vermiyor.”

“HÜKÜMET TAM DESTEK VERİYORUM”

Grup toplantısındaki açıklamalarının sonrasında, yeni bir ’çözüm süreci’ arayışının gündemde olup olmadığına ilişkin soruya Bahçeli, “Hayır, terörün kökünü kazımak için söylediğimiz geçmişten bugüne bir çıkış yolu. Ya teslim alacaksın ve veya da vuruşa vuruşa netice alacaksınız” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı Rusya ziyaretine ilişkin Bahçeli, “Uluslararası ilişkileri güçlendirebilecek telefon diplomasisi başta olmak üzere ikili ziyaretlerde yarar görüyorum. Ben iki konuda bugünkü hükümet tam destek veriyorum, birisi uluslararası ilişkiler, ikincisi terörle mücadele” diyerek konuştu.

İlginizi Çekebilir
Devlet Bahçeli, Kürt oyları düşer mi? sorusuna çıldırdı!

Devlet Bahçeli, Kürt oyları düşer mi? sorusuna çıldırdı!

Partisinin grup toplantısında söz alan Bahçeli, "Seçim ittifakı Kürt oylarını etkiler mi?" diye konuşanlara "MHP'yi kim Kürt düşmanı gösteriyorsa alçaktır." ifadelerini kullanarak sert bir şekilde yüklendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz